سنجش تراکم استخوان, پوکی استخوان, مطالب مفید

تراکم استخوان ؛ سنجش مرکز تابا

تراکم استخوان ، سنجش مرکز تابا

آدرس: شیراز، معدل غربی، تقاطع فلسطین، ساختمان تابا

تراکم استخوان و استحکام این بافت یکی از موضوعات مهم برای پیشگیری از بیماری‌های این بافت است. همه ما در طول زندگی خود حتما نام پوکی استخوان را شنیده‌ایم و در دوران کودکی با اصرار والدینمان را برای نوشیدن شیر مواجه شده‌ایم. در واقع لبنیات به خصوص شیر منبع غنی برای کلسیم هستند.

در حقیقت کلسیم و ویتامین دی دو نمونه از منابع مهم برای تامین سلامت استخوان‌ها هستند. کمبود هر کدام از آن‌ها منجر به کاهش تراکم استخوان شده و در این صورت است که فرد به پوکی استخوان مبتلا می‌شود.

در این بیماری، جزئی‌ترین فشارها و ضربه‌ها باعث آسیب دیدگی استخوان‌ها می‌شوند. به طوری که انجام فعالیت‌های روزانه برای افرادی که به پوکی استخوان‌ها مبتلا شده‌اند بسیار سخت خواهد بود. یکی از راه‌های مهم در پیشگیری از این بیماری، انجام سنجش تراکم استخوان در شیراز است. مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با استفاده از تجهیزات مدرن و همچنین همکاری با کادر پزشکی متخصص؛ در کنار شماست تا اطلاعات کامل‌ و دقیق‌تری از سلامت استخوان را در اختیارتان قرار دهد. در این مطلب به صورت کامل در مورد سنجش تراکم استخوان در شیراز صحبت می‌کنیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم.

نمونه جواب سنجش تراکم استخوان

تراکم استخوان ؛ نمونه جواب سنجش تراکم استخوان تابا
تراکم استخوان ؛ نمونه جواب سنجش تراکم استخوان تابا

تفسیر جواب سنجش تراکم استخوان کمی پیچیده است. به همین علت توصیه می‌کنیم برای تشخیص دقیق مشکلات و درمان سریع‌تر آزمایش خود را به پیش متخصص ببرید. از سنجش تراکم استخوان معمولا برای تشخیص پوکی استخوان استفاده می‌َشود.

با کمک نمونه جواب سنجش تراکم استخوان میزان استحکام و مواد معدنی در این بافت سنجیده می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توان بیماری‌های مربوط به استخوان را در مراحل ابتدایی تشخیص داد و درمان متناسب با آن را شروع کرد. در ادامه ناتی که برای تفسیر جواب سنجش تراکم استخوان به آن نیاز دارید را توضیح می‌دهیم.

 T_score

اولین چیزی که در نمونه جواب سنجش تراکم استخوان به چشم می‌خورد عبارت T-score است. در حقیقت این عبارت معیاری برای مقایسه تراکم و سلامت استخوان‌های شما با افراد جوان است. اگر این عدد -1 یا بیشتر باشد استخوان‌های شما در مقایسه با افراد جوان (میانگین ۳۰ سال) خوب است.

T-score > -1

اگردر نمونه جواب سنجش تراکم استخوان این عدد بین -1 و -2/5 باشد، شما در محدوده استئوپروز هستید. این مرحله به این معنا نیست که شما در مرحله قبل از پوکی استخوان هستید؛ بلکه این هشدار را به شما می‌دهد که اگر مراقبت و اصلاح روش زندگی انجام ندهید؛ ممکن است به مرحله پوکی استخوان و از دست‌دادن تراکم استخوان برسید.

T-score<-2/5

توجه داشته باشید اگر این عدد -2/5 یا کمتر باشد، شما دچار پوکی استخوان هستید. در این بیماری استخوان‌های بدن به شدت ضعیف و شکننده می‌شوند به طوری که با ضربه‌های کوچک آسیب می‌بینند. پوکی استخوان در ابتدا علائم و نشانه‌های مشخصی ندارد به همین علت به بیماری خاموش شناخته می‌شود.

Z_score

این عدد یکی از مهم‌ترین عددها برای مقایسه تراکم استخوان‌های شما با افراد همسن و همجنس شما است. همچنین معیاری است برای اندازه‌گیری تراکم استخوان کودکان، افراد جوان، خانم‌های نزدیک سن یائسگی و آقایان زیر ۵۰ سال است. به عنوان مثال اگر شما یک خانم ۶۰ ساله هستید تراکم استخوان‌های شما با خانم‌های ۶۰ ساله همجنس شما مقایسه می‌شود، اهمیت z_score در خانمهای یائسه بیشتر از T_score است.

  • اگر این عدد 1- یا بیشتر باشد، از تراکم استخوان خوبی برخوردار هستید.
  • اگر این عدد بین 1- و 2.5- باشد، فرد باید با اصلاح روش زندگی و اقدامات پیشگیرانه از پوکی استخوان جلوگیری کند.

1-<z<-2.5

اگر این عدد کمتر از 2.5- باشد، شما دچار پوکی استخوان هستید. تراکم استخوان شما تنها یکی از عوامل متعددی است که بر سلامت استخوان شما تأثیر می‌گذارد. عوامل دیگر عبارتند از سابقه خانوادگی، شرایط پزشکی که داشته‌اید و داروهایی که مصرف کرده‌اید.

محاسبه احتمال شکستگی استخوان

محاسبه احتمال شکستگی استخوان یکی از فاکتورهای مهمی است که ‌در مرکز تصویربرداری تابا انجام می‌شود که به شما کمک می‌کند تا عوامل دیگر را شناسایی کرده و خطر شکستگی 10 ساله خود را محاسبه کنید. این می‌تواند به شما در مراقبت های بهداشتی، شیوه زندگی و انتخاب‌های درمانی کمک کند.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

سنجش تراکم استخوان چیست؟

تراکم استخوان ؛ سنجش تراکم استخوان تابا
تراکم استخوان ؛ سنجش تراکم استخوان تابا

سنجش تراکم استخوان یک روش پزشکی و ایمن است که برای تعیین تراکم، استحکام و میزان مواد معدنی در استخوان‌ها از آن استفاده می‌شود.در واقع تغییرات هورمونی و افزایش سن از جمله مواردی هستند که بر روی تراکم استخوان تاثیر می‌گذارند. در نتیجه فرد به بیماری‌های مربوط به استخوان دچار می‌شود. یکی از راه‌های پیشگیری از این مشکل مراجعه به بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان شیراز و انجام معاینات مربوطه است.

در این روش از اشعه ایکس استفاده می‌شود. با تعیین مقدار اشعه خارج شده از بدن، میزان تراکم در این بافت سنجیده می‌شود. در حقیقت هر چه فضای خالی در استخوان‌ها کمتر و در مقابل تراکم استخوان بیشتر باشد، مقدار اشعه کمتری از بدن خارج می‌شود. خوشبختانه در مرکز تصویربرداری پزشکی تابا برای انجام این معاینه مهم از پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه جهت بررسی پوکی استخوان در همه سنین و به صورت روزانه صورت می‌گیرد. روشی که در مرکز تصویربرداری پزشکی تابا از آن استفاده می‌شود دگزا (DEXA) نام دارد، که نمونه‌ای از اسکنر مرکزی است. از این روش برای تعیین تراکم استخوان‌های لگن، ستون مهره‌ها و ران استفاده می‌شود.

تصویربرداری پزشکی تابا با انجام خدمات متنوع مانند ماموگرافی، سونوگرافی، سی تی اسکن، رادیولوژی و ام آر آی در کنار شما خواهد بود تا بدون دغدغه معاینات خود را تنها در همین مرکز انجام دهید. وجود خدمات متنوع و همچنین همکاری با کادر پرشکی متخصص باعث شده تا درصد رضایت عموم افراد برای انجام معاینات در این مرکز بالا باشد. به همین علت است که این مرکز به عنوان بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان شیراز شناخته می‌شود.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

معرفی مرکز تصویربرداری پزشکی تابا

تراکم استخوان ؛ بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان شیراز (تابا)
تراکم استخوان ؛ بهترین مرکز سنجش تراکم استخوان شیراز (تابا)

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا برای دسترسی آسان مراجعه کنندگان به نوبت دهی و تصاویر پزشکی از سیستم نوبت دهی آنلاین استفاده می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید برای مراجعه به این مرکز در شیراز، در مدت زمان سریع‌تری نوبت خود را دریافت کنید.

یکی دیگر از عوامل مهمی که تاثیر زیادی در تشخیص دقیق مشکلات استخوان و تفسیر نمونه جواب سنجش تراکم استخوان دارد؛ وجود کادر پزشکی مجرب و متخصص است. ممکن است برای اکثر افراد این شرایط پیش آمده باشد که اطلاعات کافی در خصوص انجام معاینات نداشته باشند؛ در چنین شرایطی وجود کادر درمانی که بتوانند افراد را راهنمایی کنند، بسیار ضروری است. خوشبختانه همکاران ما در مجموعه تابا در تمامی مراحل انجام معاینات در کنار شما خواهند بود تا آزمایشات شما به صورت دقیق انجام شوند؛ انجام دقیق معاینات شما و کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌‌های استخوان از مهم‌ترین اهداف مرکز تابا است.

اما تنها کادر درمانی متخصص برای انتخاب مرکز اولویت نیست. مراکز درمانی برای ارائه بهترین خدمات باید مجهز به تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته باشند تا معاینات افراد با کمترین میزان خطا انجام شود. با کمک این تجهیزات تصاویر باکیفیت‌تر و با جزئیات بیشتری در اختیار پزشکان قرار خواهد گرفت و تشخیص بیماری و ناهنجاری‌ها راحت‌تر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما در مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *