برای بیماران, رادیولوژی دیجیتال, مطالب مفید

رادیولوژی در شیراز؛ مرکز تابا| نوبت فوری آنلاین

رادیولوژی در شیراز

آدرس: شیراز، معدل غربی، تقاطع فلسطین، ساختمان تابا

رادیولوژی در شیراز یا علم تصویربرداری روشی بسیار ایمن برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌هاست. با کمک این روش بسیاری از پزشکان می‌توانند به راحتی مشکلات افراد را تشخیص دهند. در حقیقت هدف از رادیولوژی در شیراز تشخیص مشکلات داخلی، جلوگیری از آسیب‌های جدی و درد است.

در رادیولوژی در شیراز از اشعه ایکس استفاده می‌شود. این امر در تشخیص سریع بیماری‌ها و همچنین بهبود روند درمان بسیار کمک کننده است. در حقیقت یکی از مواردی که باعث می‌شود بسیاری از افراد رادیولوژی را ترجیح دهند، بدون عارضه بودن آن است.

برای انجام دقیق رادیولوژی در شیراز نیاز است از بهترین و به‌روزترین دستگاه‌ها استفاده شود تا نتیجه معاینات بسیار دقیق باشد. خوشبختانه مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با استفاده از تجهیزات مدرن و همچنین همکاری با کادر پزشکی مجرب؛ این دغدغه شما را رفع می‌کند تا اطلاعات کامل‌ و دقیق‌تری از سلامت ارگان‌های بدن را در اختیارتان قرار دهد.

در این مطلب به صورت کامل در مورد رادیولوژی در شیراز صحبت می‌کنیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه موارد زیر را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

 • رادیولوژی چیست؟
 • رادیولوژی در شیراز چگونه انجام می‌شود؟
 • کاربردهای رادیولوژی در شیراز
 • انواع رادیولوژی در شیراز

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی در شیراز
رادیولوژی در شیراز

رادیولوژی در شیراز یا تصویربرداری پزشکی یکی از شاخه‌های پزشکی است که با استفاده از روش‌های غیر تهاجمی اطلاعات زیادی درباره اجزا درون بدن به ما می‌دهد. در این روش از اشعه ایکس برای ارزیابی و یا تشخیص وضعیت بیمار استفاده می‌شود. شاید با خودتان فکر کنید که اشعه استفاده شده در رادیولوژی در شیراز برای سلامتی بسیار مضر می‌باشد. اما در حقیقت استفاده از این اشعه برای داشتن تصاویر دقیق و با کیفیت بسیار کمک کننده است بنابراین بودن آن هیچ خطری ندارد. بسیاری از افراد بعد از انجام رادیولوژی در شیراز هیچ گونه عوارض خاصی را تجربه نمی‌کنند.

رادیولوژی در شیراز چگونه انجام می‌شود؟

رادیولوژی در شیراز ؛ نحوه انجام رادیولوژی
رادیولوژی در شیراز ؛ نحوه انجام رادیولوژی

ممکن است برای انجام رادیولوژی در شیراز و تصویربرداری، تکنسین از شما بخواهد که روی تخت دراز بکشید؛ و یا اینکه در کنار دستگاه مورد نظر بایستید تا تصویربرداری انجام شود. هنگامی که شما در مقابل پرتوهای اشعه ایکس قرار می‌گیرید، رادیولوژیست تصویر مورد نظر را می‌گیرد.

با کمک این دستگاه‌ها اشعه‌هایی به اندام‌های بدن تابیده می‌شوند. سپس با عبور این اشعه‌‌ها از بافت‌ها اطلاعات به دست آمده به صورت جریان الکتریکی به دستگاهی مخصوص ارسال می‌شود. در نهایت دستگاه این اطلاعات را به کامپیوتر پر قدرتی می‌فرستد و نتیجه کار به صورت تصویر ثبت می‌شود.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

آمادگی لازم برای انجام رادیولوژی در شیراز

رادیولوژی در شیراز | آمادگی لازم
رادیولوژی در شیراز | آمادگی لازم

آمادگی لازم برای انجام رادیولوژی در شیراز به نوع رادیولوژی که قرار است انجام شود بستگی دارد. با این حال، برخی از اقدامات کلی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از یک تجربه ایمن انجام دهید:

در روز معاینه:

 • لباس‌های راحت و گشاد بپوشید که به راحتی از روی ناحیه‌ای که قرار است عکس برداری شود، برداشته شود.
 • تمام جواهرات و لباس‌های فلزی را که ممکن است با تصویر تداخل داشته باشند، بردارید.
 • اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک یا تکنسین رادیولوژی خود اطلاع دهید.
 • در صورت نیاز، داروهای خود را با خود بیاورید.
 • به موقع در زمان نوبت خود حاضر شوید.

در طول معاینه:

 • به دستورالعمل‌های تکنسین رادیولوژی گوش داده و آن‌ها را دنبال کنید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که در یک موقعیت خاص دراز بکشید یا بایستید و در حین گرفتن عکس ثابت بمانید.
 • اگر احساس ناراحتی می‌کنید، به تکنسین رادیولوژی اطلاع دهید.

بعد از معاینه:

 • معمولاً می‌توانید بلافاصله پس از رادیولوژی در شیراز به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.
 • پزشک شما نتایج رادیولوژی شما را تفسیر کرده و در مورد آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد.

در اینجا چند نکته اضافی برای آمادگی برای انواع خاص رادیولوژی در شیراز آورده شده است:

رادیولوژی شکم:

 • ممکن است از شما خواسته شود که چند ساعت قبل از معاینه، رژیم غذایی کم فیبر و مایعات شفاف داشته باشید.
 • شاید نیاز باشد یک یا دو ساعت قبل از معاینه، یک ملین مصرف کنید.

سی تی اسکن:

 • ممکن است لازم باشد که 4 تا 6 ساعت قبل از معاینه ناشتا باشید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که یک ماده حاجب خوراکی یا داخل وریدی برای شما تزریق شود.

MRI:

 • از شما خواسته می‌شود که تمام جواهرات و لباس‌های فلزی را که ممکن است با میدان مغناطیسی تداخل داشته باشند، بردارید.
 • در مورد هرگونه ایمپلنت فلزی یا سایر دستگاه‌های پزشکی را که دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که این فقط اطلاعات کلی است و نباید جایگزین مشاوره پزشکی شود. همیشه قبل از انجام هر گونه معاینه یا درمان پزشکی با پزشک خود صحبت کنید.

کاربردهای انجام رادیولوژی در شیراز

رادیولوژی در شیراز ؛ کاربردهای رادیولوژی
رادیولوژی در شیراز ؛ کاربردهای رادیولوژی
 • برای به دست آوردن تصاویر رنگی با کنتراست از شکم، کلیه، معده، مری و…
 • برای بررسی انواع شکستگی‌ها
 • عکس برداری از ریه برای بررسی و تعیین وضعیت سلامت
 • بررسی ستون فقرات با رادیولوژی در شیراز

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است در رادیو لوژی امکان تشخیص شکاف‌ها، برآمدگی‌ها یا دیسک‌های فتق بعد از عمل وجود ندارد.

و برخی از رایج‌ترین کاربردهای رادیولوژی در شیراز :

1. تشخیص شکستگی استخوان:

رادیولوژی در شیراز می‌تواند برای تشخیص شکستگی استخوان در دست‌ها، پاها، ستون فقرات و سایر قسمت‌های بدن استفاده شود.

2. تشخیص عفونت:

این روش می‌تواند برای تشخیص عفونت در استخوان‌ها، مفاصل و سایر قسمت‌های بدن استفاده شود.

3. تشخیص تومور:

رادیولوژی می‌تواند برای تشخیص تومورهای سرطانی و غیرسرطانی در استخوان‌ها، ریه‌ها و سایر قسمت‌های بدن استفاده شود.

4. ارزیابی بیماری قلبی:

رادیوگرافی می‌تواند برای ارزیابی اندازه و شکل قلب، و همچنین برای تشخیص ناهنجاری‌هایی مانند بزرگ شدن قلب یا مایع در اطراف قلب استفاده شود.

5. ارزیابی دستگاه گوارش:

رادیولوژی در شیراز می‌تواند برای ارزیابی مری، معده، روده بزرگ و سایر قسمت‌های دستگاه گوارش استفاده شود.

6. راهنمایی اقدامات پزشکی:

این روش جهت هدایت اقدامات پزشکی مانند بیوپسی یا قرار دادن لوله‌های تغذیه استفاده می‌شود.

انواع رادیولوژی در شیراز و دستگاه‌های مربوط به آن‌ها

امروزه انواع مختلفی از تکنیک‌های رادیولوژی در بخش‌های رادیولوژی مرکز تصویربرداری پزشکی تابا مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالاً در طول زمان برخی از اصطلاحات مربوط به انواع رادیولوژی در شیراز را شنیده اید؛ در ادامه به صورت کامل در مورد این مبحث صحبت می‌کنیم.

1) رادیولوژی دیجیتال

رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی دیجیتال
رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی دیجیتال

در مرکز تابا تصویر برداری این نمونه از رادیولوژی در شیراز با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک صورت می‌گیرد؛ که در کیفیت نهایی تصویر و در نتیجه تشخیص پزشک تاثیر بسزایی دارد. استفاده از دستگاه‌هایی با قابلیت حرکت در تمامی جهت این امکان را به بیمارانی که دارای محدودیت حرکتی هستند می دهد، که بدون درد و بسیار راحت بر روی تخت جابه‌جا شوند.

سرعت و کیفیت بالای تهیه تصویر باعث تمایز رادیولوژی دیجیتال شده است. اهمیت استفاده از دستگاه های دیجیتال به خصوص در تصویر برداری‌های مهره‌های کمر و عکس‌های رنگی بیشتر نمایان می شود.

2) سی تی اسکن

رادیولوژی در شیراز ؛ سی تی اسکن
رادیولوژی در شیراز ؛ سی تی اسکن

سی تی اسکن یک روش بسیار دقیق، سریع  و بدون درد برای تشخیص مشکلات بدن است. در حقیقت سی تی اسکن جایگزین بسیاری از روش‌های تهاجمی مانند لاپاراسکوپی و غیره شده است. در این روش تصاویر با تعداد بیشتر و به صورت مقطعی گرفته می‌شود که با کمک آن‌ها می‌توان بافت‌های درون بدن را بررسی کرد.

همان طور که در قسمت قبل گفتیم با کمک دستگاه سی تی اسکن و اشعه ایکس استفاده شده در آن، اطلاعات به کامپیوتر مخصوص انتقال داده می‌شود. دستگاه‌های سی تی اسکن به راحتی می‌توانند تصاویر با جزئیات بیشتر از نواحی داخلی بدن تهیه کنند. با استفاده از تجهیزات تخصصی سیتی اسکن به راحتی مشکلات مربوط بیماری‌های قلبی/عروقی، عفونی، سرطان و اختلالات اسکلتی عضلانی تشخیص داده می‌شود.

مطلب مرتبط: آشنایی کامل با سی تی اسکن

3) ام آر آی (MRI)

رادیولوژی در شیراز ؛ ام آر آی
رادیولوژی در شیراز ؛ ام آر آی

یک روش تصویربرداری امن و بسیار پیشرفته دیگر ام آر آی است. در این روش بدون استفاده از اشعه ایکس به تصویر برداری از بدن می‌پردازند.

در ام آر آی از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای تهیه تصاویر استفاده می‌شود. هنگامی که میدان مغناطیسی توسط دستگاه ایجاد شد؛ یک سیگنال رادیویی تشکیل شده که با کمک همین سیگنال از نواحی داخلی بدن تصاویر مورد نظر گرفته می‌شود.

پزشک با کمک MRI می‌تواند به بافت‌های درونی بدن نفوذ کرده و به صورت دقیق‌تر مشکلات افراد را بررسی کند.

4) سونوگرافی

رادیولوژی در شیراز ؛ سونوگرافی
رادیولوژی در شیراز ؛ سونوگرافی

در این روش از امواج فراصوت استفاده می شود. در حقیقت با کمک امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویر دقیقی از اندام‌ها و ساختارهای داخل بدن به دست می‌آید. نحوه عملکرد دستگاه سونوگرافی به این صورت است که در ابتدا امواج گفته شده به بدن تابیده می‌شوند؛ سپس با بازتاب و اندازه‌گیری زمان رفت و برگشت این امواج، تصاویر نهایی از بافت‌های بدن گرفته می‌شود.

این روش هم مانند سیتی اسکن بدون درد است و خطری هم ندارد بنابراین افراد به راحتی می‌توانند آن را انجام دهند.

5) ماموگرافی

رادیولوژی در شیراز ؛ ماموگرافی
رادیولوژی در شیراز ؛ ماموگرافی

ماموگرافی یکی از روش‌های تشخیص سریع سرطان سینه به وسیله تابش پرتوهای خفیف اشعه ایکس است. در این روش بافت پستان و زیر بغل مورد بررسی قرار می‌گیرد. عکس برداری از پستان‌ها در مرکز تصویربرداری پزشکی تابا توسط دستگاه دیجیتال با کمترین درد و همچنین با میزان دوز اشعه کمتری انجام می‌شود.

مطلب مرتبط: هر آنچه در مورد ماموگرافی باید بدانید

6) تراکم استخوان

رادیولوژی در شیراز ؛ تراکم استخوان
رادیولوژی در شیراز ؛ تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان یک روش پزشکی است که برای تعیین تراکم و استحکام استخوان‌ها از آن استفاده می‌شود. گاهی اوقات ممکن است استخوان‌های افراد با ضربه‌های کوچک بشکنند و آسیب بینند؛ در چنین شرایطی افراد باید معاینات مربوط به تراکم استخوان را انجام دهند تا از بروز آسیب‌های جدی‌تر جلوگیری کنند.

با تعیین مقدار اشعه خارج شده از بدن، میزان تراکم استخوان‌ها سنجیده می‌شود. در حقیقت هر چه فضای خالی در استخوان‌ها کمتر و در مقابل تراکم استخوان بیشتر باشد، مقدار اشعه کمتری از بدن خارج می‌شود. خوشبختانه در مرکز تصویربرداری پزشکی تابا برای انجام این سنجش مهم از به روزترین دستگاه جهت بررسی پوکی استخوان در همه سنین و به صورت روزانه و بدون نوبت دهی قبلی صورت می‌گیرد.

مطلب مرتبط: نحوه انجام سنجش تراکم استخوان

رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی فک و صورت

رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی فک و صورت
رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی فک و صورت

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از دندانپزشکان برای بررسی و تشخیص دقیق مشکلات دهان و دندان از رادیولوژی استفاده می‌کنند. با کمک رادیولوژی فک و صورت می‌توان ریشه‌های دندان، غدد بزاقی، سینوسی و اعصاب را بررسی کرد.

در این رادیولوژی با کمک اشعه ایکس تصاویر با کیفیتی از داخل دهان و دندان گرفته می‌شود. دندانپزشکان از طریق تصویر ثبت شده می‌توانند بسیاری از مشکلات دندان را مانند پوسیدگی، حفره‌های دندانی و… را تشخیص دهند. البته در برخی اوقات برای تشخیص مشکلات فک و جمجمه هم رادیولوژی در شیراز استفاده می‌شود.

رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی ستون فقرات

رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی ستون فقرات
رادیولوژی در شیراز ؛ رادیولوژی ستون فقرات

یکی از رایج ترین راه‌ها برای تشخیص بیماری‌های ستون فقرات، رادیولوژی است. اگر چه برای تشخیص مشکلات این ناحیه می‌شود از روش‌های دیگری مانند سیتی اسکن، ام آر آی و… استفاده کرد. اما اغلب پزشکان برای بررسی ستون مهره‌ها، رادیولوژی را پیشنهاد می‌دهند.

علت انجام رادیو لوژی ستون فقرات:

1) بررسی انحنای غیر طبیعی ستون فقرات

2) پیدا کردن علت‌ دردهای مداوم، ضعف و بی حسی

3) بررسی اثرات ناشی از مشکلاتی مانند عفونت‌ها، تومورها و… بر روی ستون فقرات

توجه داشته باشید در حین انجام هر نوع رادیولوژی در شیراز که با اشعه ایکس انجام می‌شود، باید اجسام فلزی را از خود دور نگهدارید. چرا که بر روی کیفیت تصاویر اثر می‌گذارند.

رادیولوژیست کیست و چه وظایفی دارد؟

رادیولوژی در شیراز ؛ وظیفه متخصص رادیولوژی
رادیولوژی در شیراز ؛ وظیفه متخصص رادیولوژی

رادیولوژیست فردی متخصص است که در زمینه تصویربرداری پزشکی تخصص دارد. این افراد تصاویری را که با کمک اشعه ایکس و… بدست آمده است را تجزیه و تحلیل می‌کنند. شغل رادیولوژیست‌ها با توجه به تخصص آن‌ها متفاوت است.

متخصص رادیو لوژی با کمک تصاویر گرفته شده و اطلاعات در مورد بیماری‌ها می‌تواند به افراد روش‌های درمانی مناسبی را توصیه کند. رادیولوژیست به صورت دائم وضعیت بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد و با کمک تیم پزشکی خود می‌توانند روند بررسی و درمان را بهبود ببخشند.

مزایای انجام رادیولوژی در شیراز

 • به پزشک این امکان را می‌دهد که با کمترین عارضه، به داخل بدن بیمار راه پیدا کند و اطلاعات مورد نظر خود را به دست بیاورد.
 • با گرفتن چند عکس رادیولوژی، پزشک می‌تواند در همان مراحل اولیه بیماری و مشکلات را تشخیص دهد. همین امر کمک می‌کند که درمان سریع‌تر آغاز شود و روند آن را بهبود می‌بخشد.
 • در کمترین زمان ممکن با دقت‌ زیادی تصاویر رادیولوژی گرفته می‌شوند. با ارائه تصویر دقیق از نواحی مورد نظر، اطلاعات مهمی را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد و تصمیم گیری وی را برای درمان آسان‌تر می‌کند.

معایب رادیولوژی در شیراز

خوشبختانه رادیولوژی در شیراز یکی از روش‌های ایمن برای تشخیص بیماری‌ها شناخته می‌شود. طبق اطلاعات گفته شده مزایای رادیولوژی در برابر خطرات کم و احتمالی ناشی از دریافت اشعه ایکس بیشتر به چشم می‌آید.

توجه داشته باشید نباید به صورت مداوم آزمایش‌های مربوط به رادیولوژی را انجام دهید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم نسبت به معاینات مربوطه اقدام کنید.

رادیولوژی پرتابل

رادیولوژی در شیراز | پرتابل
رادیولوژی در شیراز | پرتابل

رادیولوژی پرتابل نوعی رادیولوژی در شیراز با اشعه ایکس است که در خارج از اتاق رادیولوژی سنتی انجام می‌شود. دستگاه‌های رادیولوژی پرتابل به دلیل کوچک و قابل حمل بودن، می‌توانند در کنار تخت بیمار در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر مکان‌های مراقبتی استفاده شوند.

موارد کاربرد رادیولوژی پرتابل:

 • بیمارانی که به دلیل بیماری یا جراحت نمی‌توانند به بخش رادیولوژی بروند.
 • نوزادان و کودکان خردسال
 • بیماران در وضعیت بحرانی
 • بیماران در مناطق روستایی که به رادیولوژی سنتی دسترسی ندارند.

رادیولوژی پرتابل به همان روشی که رادیولوژی‌های سنتی انجام می‌شود، انجام می‌شود. یک تکنسین رادیولوژی در شیراز ، دستگاه را در موقعیت مناسب قرار می‌دهد و از بیمار می‌خواهد در موقعیت مناسب دراز بکشد یا بایستد. سپس از منبع اشعه ایکس برای تاباندن اشعه به بدن بیمار استفاده می‌کند. این اشعه توسط ساختارهای متراکم بدن مانند استخوان‌ها جذب می‌شود و در ساختارهای کمتر متراکم مانند عضلات و چربی بیشتر نفوذ می‌کند. تصویری از بدن بیمار روی یک دکتور یا فیلم رادیولوژی ثبت می‌شود.

تصاویر رادیولوژی پرتابل سپس توسط یک رادیولوژیست تفسیر می‌شود. . رادیولوژیست از تصاویر برای تشخیص یا رد بیماری یا آسیب استفاده می‌کند.

مزایای رادیولوژی پرتابل

رادیولوژی در شیراز | مزایا
رادیولوژی در شیراز | مزایا
 • رادیولوژی پرتابل برای بیمارانی که نمی‌توانند به بخش رادیولوژی حرکت کنند، راحت‌تر است.
 • سریع‌تر از رادیولوژی سنتی انجام می‌شود.
 • می‌توان از آن برای تصویربرداری از بیمارانی که در فضاهای کوچک مانند اتاق‌های بیمارستان هستند؛ استفاده کرد.
 • می‌تواند برای تصویربرداری از چندین نما از بدن بیمار در یک جلسه استفاده شود.

معایب رادیولوژی پرتابل

 • رادیولوژی پرتابل از رادیولوژی سنتی گران‌تر است.
 • کیفیت تصویر رادیوگرافی پرتابل ممکن است به اندازه رادیوگرافی سنتی بالا نباشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس با خطر کمی همراه است.

خطرات رادیولوژی پرتابل

خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس با تعداد دفعات انجام رادیولوژی افزایش می‌یابد. با این حال، خطر کلی ابتلا به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس از رادیولوژی پرتابل بسیار کم است. زنان باردار باید به پزشک خود در مورد بارداری خود اطلاع دهند؛ زیرا قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس در دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد.

در اینجا برخی از سوالات رایج در مورد رادیولوژی پرتابل آورده شده است:

چه چیزی باید برای رادیولوژی پرتابل بپوشم؟

شما باید لباس های راحت بپوشید که به راحتی از روی ناحیه‌ای که قرار است عکس برداری شود، برداشته شود. ممکن است از شما خواسته شود که برخی از جواهرات یا لباس‌های فلزی را که ممکن است با تصویر تداخل داشته باشند، بردارید.

آیا باید برای رادیولوژی پرتابل آماده شوم؟

معمولاً نیازی به آمادگی برای رادیولوژی پرتابل نیست. با این حال، اگر در مورد چیزی نگرانی دارید، باید با پزشک یا تکنسین رادیولوژی خود صحبت کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا رادیوگرافی پرتابل انجام شود؟

انجام رادیوگرافی پرتابل معمولاً فقط چند ثانیه طول می‌کشد. با این حال، زمان کل ممکن است بسته به تعداد نماهای مورد نیاز از شما متفاوت باشد.

چه زمانی نتایج رادیوگرافی پرتابل خود را دریافت خواهم کرد؟

رادیولوژیست نتایج را با پزشک شما در میان می‌گذارد؛ که ممکن است برای بحث در مورد نتایج و هر گونه درمان لازم با شما ملاقات کند.

رادیولوژی در شیراز ، برای عمل بینی

رادیولوژی در شیراز | عمل بینی
رادیولوژی در شیراز | عمل بینی

در حالی که برای اکثر عمل‌های بینی، رادیوگرافی به طور معمول ضروری نیست، در برخی موارد ممکن است توسط جراح شما تجویز شود.

دلایل تجویز رادیولوژی در شیراز ، قبل از عمل بینی:

1. انحراف تیغه بینی:

اگر انحراف تیغه بینی قابل توجهی دارید؛ جراح شما ممکن است برای ارزیابی بهتر ساختار داخلی بینی و برنامه ریزی جراحی، سی تی اسکن یا اسکن CT با دوز کم (CBCT) را تجویز کند.

2. سابقه جراحی قبلی بینی:

اگر قبلاً عمل بینی انجام داده‌اید؛ جراح شما ممکن است برای بررسی هرگونه تغییر در ساختار بینی و اطمینان از اینکه جراحی جدید بی خطر است؛ممکن است سی تی سینوس تجویز کند.

3. مشکلات تنفسی:

اگر مشکلات تنفسی دارید، جراح شما ممکن است برای بررسی انسداد احتمالی در سینوس‌ها یا مجاری بینی، سی تی تجویز کند.

4. ناهنجاری‌های صورت:

اگر ناهنجاری‌های صورت دیگری دارید که ممکن است بر جراحی بینی تأثیر بگذارد، جراح شما ممکن است سی تی تجویز کند.

انواع تصویر برداری در شیراز :

سی تی اسکن:

 این نوع تصویربرداری جزئیات دقیق‌تری از ساختارهای استخوانی بینی و سینوس‌ها را ارائه می‌دهد.

CBCT:

این نوع تصویربرداری مشابه سی تی اسکن است؛ اما دوز اشعه کمتری دارد و اغلب برای ارزیابی ساختارهای بینی و صورت استفاده می‌شود.

3. مشکلات تنفسی:

اگر مشکلات تنفسی دارید، جراح شما ممکن است برای بررسی انسداد احتمالی در سینوس‌ها یا مجاری بینی، سی تی تجویز کند.

4. ناهنجاری‌های صورت:

اگر ناهنجاری‌های صورت دیگری دارید که ممکن است بر جراحی بینی تأثیر بگذارد، جراح شما ممکن است سی تی تجویز کند.

نحوه انجام سی تی بین یا تصویر برداری بيني در شیراز :

رادیولوژی در شیراز | نحوه انجام
رادیولوژی در شیراز | نحوه انجام

رادیوگرافی بینی معمولاً در یک مرکز رادیولوژی در شیراز ، به صورت سرپایی انجام می‌شود. در طول این روش، از شما خواسته می‌شود که روی تخت دراز بکشید یا بنشینید و در حالی که تکنسین عکس می‌گیرد؛ سر خود را ثابت نگه دارید. کل این فرآیند معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

خطرات:

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس با خطر کمی همراه است. با این حال، خطر کلی ابتلا به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس از رادیوگرافی بینی بسیار کم است.

مزایا:

سی تی بینی یا تصویر برداری در شیراز می‌تواند به جراح شما کمک کند تا:

 • آناتومی بینی شما را به طور دقیق‌تر ارزیابی کند.
 • برنامه ریزی جراحی را به دقت انجام دهد.
 • احتمال عوارض را کاهش دهد.
 • نتایج بهتری از جراحی به دست دهد.

اگر نگران رادیولوژی قبل از عمل بینی خود هستید، حتماً با جراح خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند در مورد مزایا و خطرات و اینکه آیا رادیوگرافی برای شما مناسب است یا خیر، با شما صحبت کنند. پزشکان و کادر مجرب مرکز جامع تصویر برداری پزشکی تابا با ارائه بهترین خدمات و مشاوره، در این امر همراه شما خواهند بود.

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا؛ پیشرو در ارائه خدمات رادیولوژی در شیراز

رادیولوژی در شیراز | مرکز تصویربرداری پزشکی تابا
رادیولوژی در شیراز | مرکز تصویربرداری پزشکی تابا

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با سابقه درخشان در ارائه خدمات رادیولوژی در شیراز ، به عنوان یکی از بهترین مراکز رادیولوژی در شیراز شناخته شده است. این مرکز با مجهز بودن به جدیدترین تجهیزات و فناوری روز دنیا، طیف کاملی از خدمات رادیولوژی در شیراز را با کیفیتی بالا به مراجعین خود ارائه می‌دهد.

برخی از ویژگی‌های بارز مرکز تابا که آن را از سایر مراکز رادیولوژی در شیراز متمایز می‌کند عبارتند از:

1. تجهیزات پیشرفته:

تابا مجهز به جدیدترین دستگاه‌های رادیولوژی در شیراز ، از جمله سی تی اسکن 128 اسلایس، MRI 1.5 تسلا، رادیولوژی دیجیتال و OPG است؛ که امکان تصویربرداری دقیق و با جزئیات بالا از اندام‌های مختلف بدن را فراهم می‌کند.

2. ارائه خدمات متنوع:

تابا طیف کاملی از خدمات رادیولوژی در شیراز را از جمله رادیولوژی ساده، رنگی، سی تی اسکن، MRI، سونوگرافی، ماموگرافی و پانوراما را ارائه می‌دهد.

3. محیطی آرام:

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با ایجاد فضایی آرام، سعی در کاهش اضطراب و ایجاد تجربه ای خوشایند برای مراجعین خود دارد.

4. دسترسی آسان:

مرکز تابا در موقعیتی مناسب در شهر شیراز قرار گرفته و از طریق وسایل نقلیه عمومی و شخصی به راحتی قابل دسترسی است.

5. پوشش بیمه‌ای:

تابا با بیمه‌های بسیاری قرارداد دارد و هزینه خدمات آن تحت پوشش بیمه است.

علاوه بر موارد ذکر شده، مرکز تابا مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

نوبت دهی آنلاین:

امکان نوبت دهی آنلاین از طریق وب سایت تابا فراهم شده است.

پاسخگویی سریع:

پرسنل تابا به طور سریع و با حوصله به سوالات و نیازهای شما پاسخ می‌دهند.

رعایت بهداشت:

تابا به طور کامل اقدامات بهداشتی را رعایت می‌کند و از استریل بودن تجهیزات و محیط خود اطمینان حاصل می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده، مرکز تصویربرداری پزشکی تابا بدون شک یکی از بهترین مراکز رادیولوژی در شیراز است؛ که می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای انجام تصویربرداری‌های مختلف باشد.

آیا رادیولوژی در شیراز برای زن باردار خطرناک است؟

به طور کلی، قرار گرفتن در معرض مقادیر کم اشعه ایکس که در طول رادیولوژی در شیراز استفاده می‌شود؛ برای جنین در حال رشد خطرناک نیست. با این حال، زنانی که باردار هستند یا فکر می‌کنند ممکن است باردار باشند؛ باید همیشه به پزشک یا تکنسین رادیولوژی خود در مورد بارداری خود اطلاع دهند.

این به چند دلیل است:

 • جنین در حال رشد به ویژه در دوران سه ماهه اول به اثرات اشعه ایکس حساس است.

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس در دوزهای بالا می‌تواند خطر سقط جنین، نقص مادرزادی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

اقدامات احتیاطی برای زنان باردار:

اگر باردار هستید و به رادیولوژی در شیراز نیاز دارید؛ رادیولوژیست های مجرب تابا در شیراز از اقدامات احتیاطی برای کاهش میزان اشعه ایکس دریافتی جنین استفاده می‌کنند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از محافظ سرب برای محافظت از شکم شما
 • تنظیم زاویه اشعه ایکس به دور از شکم شما
 • استفاده از سریع‌ترین تنظیمات ممکن

در برخی موارد، ممکن است جایگزینی برای رادیولوژی در شیراز وجود داشته باشد که شامل اشعه ایکس نباشد. پزشک شما در مورد اینکه آیا رادیوگرافی برای شما ضروری است و بهترین روش برای انجام آن چیست، با شما بحث خواهد کرد.

نحوه خواندن نتایج رادیولوژی در شیراز

تفسیر نتایج رادیولوژی در شیراز فرآیندی پیچیده است؛ که به دانش عمیق آناتومی انسان، فیزیولوژی و بیماری‌های مختلف و همچنین تسلط بر تفسیر تصاویر رادیوگرافی نیاز دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که خواندن و تفسیر نتایج رادیولوژی در شیراز را به پزشک متخصص رادیولوژی یا پزشک معالج خود بسپارید. تیم متخصص رادیولوژیست‌های باتجربه مرکز تصویربرداری تابا با دانش و مهارت خود، تصاویری دقیق و با کیفیت را برای تشخیص دقیق بیماری‌ها ارائه می‌دهند.

سوالات متداول در مورد رادیولوژی

در رادیولوژی با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از بدن تهیه می‌شود و در نهایت این نتایج توسط رادیولوژیست تفسیر می‌شود.

ریه، شکم و استخوان‌ها (اعم از جمجمه، سینوس‌های صورت، استخوان بینی، ستون فقرات، دنده‌ها، قسمت‌های مختلف دست و پا و فک و دهان)

توصیه می‌شود برای انجام رادیولوژی تلفن همراه و اجسام فلری را از خود دور کنید، همچنین در صورت باردار بودن باید به تکنسین اطلاع دهید.

به صورت کلی برای انجام هر گونه آزمایش و تست که در آن از اشعه ایکس استفاد می‌شود، بهتر است جواهرات و اجسام فلزی را از خود دور کنید. زیرا این اجسام بر روی کیفیت تصاویر تاثیر می‌گذارند.

خیر. اما توصیه می شود در صورت امکان تا 24 ساعت پس از تزریق شیر ندهند. همچنین پس از تزریق با مصرف مایعات زیاد، دارو از بدن دفع می شود.

خیر. تا حد امکان از انجام رادیولوژی در دوران بارداری خودداری شود؛ مگر در مواقع بسیار اورژانسی که با هماهنگی با پزشک معالج و زنان باید انجام گیرد.

با توجه به نوع عکس و خدمات هزینه ها متغییر می‌باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه به مرکز مراجعه نموده و یا از طریق سایت درخواست نوبت دهی دهید.

جمع بندی

رادیولوژی یکی دیگر از ابزارهای تصویربرداری پیشرفته و مورد اعتماد است که تعداد زیادی از افراد برای رهایی از مشکلات و بیماری‌های خود آن را انجام می‌دهند. امروزه سلامتی یکی از موضوعات مهمی است که توجه و اهمیت به آن چندین برابر شده است. بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توانید نسبت به این امر مهم اطمینان خاطر داشته باشید انجام معایناتی مانند رادیولوژی است.

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با بهره‌گیری از پزشکان متخصص آماده ارائه بهترین خدمات به هموطنان عزیز است.

برای انجام رادیولوژی در شیراز و همچنین استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، تنها کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید؛ تا از سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویربرداری پزشکی نوبت خود را دریافت کنید.

منابع: Radiology

انتشار: الهام صمصامیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *