سونوگرافی, مطالب مفید

دستگاه سونوگرافی

دستگاه سونوگرافی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات در زمینه تصویربرداری است. با کمک این دستگاه بافت‌های بدن به صورت دقیق بررسی می‌شوند و تصاویر مناسبی از این بافت‌ها در اختیار پزشک و افراد قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها انواع متفاوتی دارند که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شویم.

امروزه با کمک سونوگرافی و دستگاه‌های مربوط به آن، تشخیص بسیاری از بیماری‌ها راحت‌تر شده است و دیگر برای بررسی برخی از بیماری‌ها نیازی به جراحی‌های سخت نیست. از طرف دیگر تشخیص به موقع تاثیر زیادی در روند درمان و بهبودی افراد خواهد داشت.

اگر برای انجام معاینات خود به دنبال مرکزی هستید که مجهز به دستگاه‌های پیشرفته باشد؛ بهترین انتخاب برای شما مرکز تصویربرداری پزشکی تابا خواهد بود. در راستای اطمینان خاطر هموطنان عزیز این مرکز، برای انجام معاینات سونوگرافی از سه دستگاه‌ به‌روز و پیشرفته استفاده می‌کند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد دستگاه سونوگرافی و مباحث مهم مربوط به آن صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است بدانید را توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

  • سونوگرافی چیست؟
  • انواع دستگاه سونوگرافی
  • اجزای دستگاه سونوگرافی
  • مزایای استفاده از دستگاه سونوگرافی

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

سونوگرافی چیست؟

دستگاه سونوگرافی ؛ سونوگرافی چیست؟
دستگاه سونوگرافی ؛ سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی (یا آلتراسونوگرافی) یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که از امواج فرا صوت برای دریافت تصاویر بدن استفاده می‌کند. در این فرایند، یک دستگاه سونوگرافی امواج فرا صوت را به سمت بدن می‌فرستد. سپس با رد شدن امواج از بافت‌ها و اعضای بدن، اطلاعات مورد نظر دریافت می‌شوند. در نهایت این اطلاعات به کامپیوتر مخصوص فرستاده می‌شوند و تصاویر بر اساس اطلاعات دریافتی از سونوگرافی نمایش داده می‌شوند.

از دستگاه سونوگرافی در بسیاری از زمینه‌های پزشکی استفاده می‌شود، از جمله ارزیابی بارداری، تشخیص بیماری‌های قلب و عروق، بررسی مشکلات در اعضای داخلی مانند کبد و کلیه؛ تشخیص و رصد تومورها و تشخیص انواع آسیب‌ها و نقص‌های استخوانی.
مزیت‌های استفاده از دستگاه سونوگرافی این است که برای انجام این معاینه نیازی به اشعه ایکس نیست. همچنین، سونوگرافی به عنوان روشی غیرتهاجمی و ایمن شناخته می‌شود.

استفاده از این امواج صوتی باعث می‌شود تصاویر خوب و واضحی از اندام‌ها و بافت‌های داخلی گرفته شود. افزایش دقت تصاویر و تشخیص بسیاری از ناهنجاری‌ها در همان مراحل ابتدایی، تاثیر زیادی بر روند بهبود خواهد داشت؛ بنابراین با شروع درمان افراد نتیجه بسیار بهتری خواهند گرفت.

دستگاه سونوگرافی قابلیت نمایش واقعی‌ترین تصاویر از بافت‌های داخلی بدن را دارد. با این حال، سونوگرافی ممکن است در برخی موارد نتواند تمام جزئیات مورد نیاز را ارائه دهد و بسته به نوع بافت و اندازه تمامی مشکلات قابل رویت نباشد. برای مطمئن شدن از نتیجه سونوگرافی، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین مرکز سونوگرافی شیراز و سونوگرافی در شیراز را مطالعه نمایید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

توضیح کلی در خصوص دستگاه سونوگرافی

دستگاه سونوگرافی ؛ سونوگرافی مرکز تابا
دستگاه سونوگرافی ؛ سونوگرافی مرکز تابا

همان طور که در قسمت اول هم به آن اشاره کردیم؛ دستگاه سونوگرافی یک دستگاه تصویربرداری پزشکی است که از امواج فراصوت برای تولید تصاویر با کیفیت بالا از داخل بدن استفاده می‌کند. سونوگرافی یکی از روش‌های رایج است که به بسیاری از افراد برای تشخیص و بررسی انواع بیماری‌ها و اختلالات در بخش‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دستگاه سونوگرافی، یک تبدیل‌کننده سونوگرافی، که به عنوان سوند (transducer) نیز شناخته می‌شود، بر روی ناحیه مورد نظر از بدن قرار می‌گیرد. این تبدیل‌کننده سونوگرافی امواج فراصوتی را از خود تولید کرده و به داخل بافت‌ها و اعضای بدن ارسال می‌کند. امواج فراصوتی در داخل بدن از بافت‌ها عبور می‌کند. سپس تبدیل‌کننده سونوگرافی این امواج بازگشتی را دریافت کرده و به سیستم سونوگرافی ارسال می‌کند. سیستم سونوگرافی، سیگنال‌های دریافتی را تجزیه و تحلیل می‌کند و تصاویر دو بعدی از ناحیه مورد نظر را تولید می‌کند.

این تصاویر به صورت زمان واقعی نمایش داده می‌شوند. به این معنی که تغییرات در بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن در حین بررسی قابل مشاهده است. همچنین با استفاده از تکنیک‌های خاص، تصاویر سه بعدی (3D) و حتی چهار بعدی (4D) نیز قابل ایجاد هستند؛ این تصاویر به صورت ویدئویی در صفحه مورد نظر نمایش داده می‌شوند.

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا برای انجام معاینات سونوگرافی؛ از سه دستگاه پیشرفته و به‌روز استفاده می‌کند تا کامل‌ترین اطلاعات را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

انتشار: الهام صمصامیان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *