پوکی استخوان, عمومی, مطالب مفید

قرص استئوکینون ؛ پوکی استخوان

آدرس: شیراز، معدل غربی، تقاطع فلسطین، ساختمان تابا

قرص استئوکینون حاوی ویتامین‌های K2 و D3 است که تاثیر زیادی بر روی سلامت استخوان‌ها به خصوص پیشگیری از بیماری‌های استخوانی مانند پوکی استخوان دارد.

همه ما می‌دانیم که پوکی استخوان به عنوان بیماری خاموش شناخته می‌شود و در ابتدا علائم خاصی ندارد. برای افزایش استحکام و تراکم استخوان‌ها، کلسیم و ویتامین دی نقش اساسی دارند. کمبود هر کدام از این موارد منجر به کاهش تراکم استخوان شده و فرد به پوکی استخوان دچار می‌شود. با افزایش سن کاملا طبیعی است که تراکم استخوان کاهش یابد و استخوان‌ها ضعیف شوند.

یکی از راه‌هایی که بسیاری از افراد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری انجام می‌دهند، مصرف مکمل‌های کلسیم است. قرص استئوکینون نمونه‌ای از این مکمل‌هاست. این قرص کمبود کلسیم در بدن را جبران می‌کند و از رسوب کلسیم در رگ‌ها و بافت‌های نرم جلوگیری می‌کند. به همین علت تراکم استخوان افزایش می‌یابد و ریسک ابتلا به پوکی استخوان کاهش پیدا می‌کند.

یکی از راه‌های اطمینان از سلامتی استخوان‌ها انجام سنجش تراکم استخوان است. این آزمایش به عنوان یکی از بهترین روش های تعیین تراکم استخوان شناخته می‌شود. مرکز تصویربرداری پزشکی تابا برای انجام این تست در کنار همکاری با پزشکان مجرب و متخصص از پیشرفته‌ترین تجهیزات استفاده می‌کند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد قرص استئوکینون و مباحث مهم مربوط به آن صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است بدانید را توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

  • پوکی استخوان یا استئوپروز چیست؟
  • تاثیر قرص استئوکینون بر پوکی استخوان
  • کاربردهای قرص استئوکینون

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

قرص استئوکینون ؛ پوکی استخوان یا استئوپروز چیست؟

قرص استئوکینون ؛ پوکی استخوان چیست؟
قرص استئوکینون ؛ پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که ناشی از کاهش تراکم استخوانی است. در این بیماری، استخوان‌ها به دلیل کاهش ساخت و نابودی مواد معدنی، ضعیف و شکست‌پذیر می‌شوند. عواملی مانند کمبود کلسیم و ویتامین D، هورمون‌های نارسایی تخمدانی در زنان و سنین پیشرفته می‌توانند عامل پوکی استخوان باشند.

با افزایش سن، استخوان‌ها قابلیت جذب کلسیم را از دست می‌دهند و در نتیجه تراکم آن‌ها کاهش می‌یابد. این باعث می‌شود استخوان‌ها شکست‌پذیرتر شوند و احتمال شکستگی آن‌ها افزایش یابد. برای تشخیص پوکی استخوان از روش‌هایی مانند آزمایش سنجش تراکم استخون استفاده می‌شود. درمان پوکی استخوان شامل تغذیه مناسب، ورزش منظم و مصرف داروهایی مانند کلسیم و ویتامین D است. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مطلب پوکی استخوان را مطالعه نمایید.

شما عزیزان برای بررسی مشکلات مربوط به استخوان‌ می‌توانید معاینات مانند رادیولوژی، سنجش تراکم استخوان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از سایر خدمات متنوع مرکز تصویربرداری تابا نظیر سی تی اسکن، ماموگرافی، ام آر آی و سونوگرافی بهره ببرید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

تاثیر قرص استئوکینون و کلسیم بر پوکی استخوان

قرص استئوکینون ؛ تاثیر کلسیم بر پوکی استخوان
قرص استئوکینون ؛ تاثیر کلسیم بر پوکی استخوان

نقش کلسیم و ویتامین D در متابولیسم استخوان‌ها از گذشته به خوبی مورد بررسی و شناخت قرار گرفته است. کلسیم یکی از عناصر اساسی سازنده استخوان است و همراه با کلاژن، به تسهیل، استحکام و مقاومت اسکلت کمک می‌کند.

حداکثر توده استخوانی تا سن ۳۰ سالگی به طور طبیعی تکمیل می‌شود و این فرآیند به عوامل ژنتیکی و محیطی شامل مصرف کلسیم نیز وابسته است. پس از رسیدن به اوج توده استخوانی، حفظ حداقل میزان کلسیم دریافتی ضروری است تا از تخریب استخوان جلوگیری شود.

ویتامین D مسئول حفظ تعادل کلسیم و فسفر در بدن است و باعث جذب دوباره آن در سطوح کلیه و روده می‌شود. کمبود ویتامین D منجر به نقص معدنی استخوان می‌شود و می‌تواند در کودکان به شکل راشیتیسم و در بزرگسالان به شکل استئومالاسیا ایجاد شود. پوکی استخوان یک بیماری مزمن شایع است. با توجه به افزایش جمعیت سالمند، انتظار می‌رود شیوع پوکی استخوان نیز افزایش یابد .

قرص استئوکینون به صورت بسته‌هایی حاوی ۱۰۰ عدد قرص روکشدار است. رنگ این دارو معمولا تیره است. در مورد نحوه مصرف حتما راهنمای داخل بسته را مطالعه کنید. اما بهتر است در این باره با پزشک خود نیز مشورت کنید.

قرص استئوکینون ؛ روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان یا استئوپروز

قرص استئوکینون ؛ روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان
قرص استئوکینون ؛ روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان

بهبود روش زندگی به عنوان یکی از روش‌های اصلی پیشگیری در نظر گرفته می‌شود. این شامل موارد زیر است:

  • کاهش مصرف الکل
  • افزودن پروتئین بیشتر به رژیم غذایی، به صورت طبیعی یا از طریق مکمل‌های غذایی
  • کاهش وزن برای کاهش فشار بر استخوان‌ها

قرص استئوکینون به عنوان یک داروی موثر بیشتر برای سالمندان تجویز می‌شود. این دارو برای درمان استئوپروز و یا کاهش تراکم استخوانی تجویز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *