سرطان سینه, عمومی, ماموگرافی, مطالب مفید

مامو پلاستی (جراحی کوچک کردن سینه)

مامو پلاستی به عنوان یکی از جراحی‌های پلاستیک معروف شناخته می‌شود که هدف از انجام آن تغییر سایز پستان است؛ البته اغلب افراد برای تغییر فرم و زیبایی اندام عمل می‌کند. این جراحی می‌تواند در قسمت‌هایی از بافت غدد، بافت چربی و پوست انجام شود تا پزشکان بتوانند بافت پستان را به شکل دلخواه بیمار جراحی کنند.

امروزه با کمک مامو پلاستی می‌توان با تغییر سایز بافت پستان، خوش اندام‌تر شد و همین امر باعث می‌شود تا افراد زیادی به سمت این جراحی روی بیاورند . البته ماموپلاستی همیشه برای زیبایی صورت نمی‌گیرد. در برخی مواقع افراد به علت داشتن اختلالاتی مانند عدم تقارن و بزرگی بافت پستان، این عمل را انجام می‌دهند.

برای انجام ماموپلاستی باید از سلامتی بافت پستان خود اطمینان کافی را داشته باشید. یکی از راه‌های تشخیص و بررسی دقیق این بافت انجام معاینات ماموگرافی و سونوگرافی است. اگر شما هم برای انجام آزمایشات خود سردرگم شده‌اید و به دنبال مرکزی مطمئن می‌گردید؛ بهترین انتخاب برای شما مرکز تصویربرداری پزشکی تابا خواهد بود.

این مرکز در راستای سلامتی شما عزیزان با پزشکان و متخصصان مجرب همکاری کرده؛ و برای انجام دقیق تصویربرداری‌های پزشکی از به‌روزترین تجهیزات استفاده می‌کند. در این مطلب هر آنچه نیاز است در مورد مامو پلاستی بدانید را توضیح می‌دهیم؛ با ما همراه باشید تا بیشتر با این جراحی آشنا شویم.

مامو پلاستی چیست؟

مامو پلاستی چیست؟

بسیاری از افراد نام عمل جراحی مامو پلاستی را شنیده‌اند اما به صورت دقیق آن را نمی‌شناسند. کوچک کردن سینه به عنوان ماموپلاستی کاهش دهنده نیز شناخته می‌شود. روشی برای برداشتن چربی اضافه سینه، بافت غده‌ای و پوست برای دستیابی به اندازه سینه متناسب با بدن شما و برای کاهش ناراحتی ناشی از سینه‌های بیش از حد بزرگ (ماکروماستی) است. اگر چه کوچک کردن سینه اغلب برای رفع مشکلات پزشکی انجام می‌شود.

اما بیمارانی که علائم ماکروماستی را ندارند و از اندازه سینه خود ناراضی هستند می‌توانند کوچک کردن سینه را به عنوان یک روش زیبایی انجام دهند. در این روش چربی و بافت‌های اضافی سینه با ایجاد برش‌هایی بر روی سینه انجام می‌گیرد. در طول زندگی انسان عوامل مختلفی مانند بارداری، افزایش وزن و افزایش سن باعث تغییر اندازه بافت پستان می‌شوند. که گاهی این تغییر اندازه مطلوب نیست و به همین علت است که بسیاری از افراد مجبور به انجام مامو پلاستی می‌شوند. توجه داشته باشید در صورت داشتن مشکلات بافت پستان حتما باید برای انجام این جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

مامو پلاستی چگونه انجام می‌شود؟

مامو پلاستی ؛ نحوه انجام مامو پلاستی

روش‌های زیادی برای جراحی بافت پستان وجود دارد که هدف همه آن‌ها برطرف کردن مشکلات این بافت و بهبود سایز سینه‌ها است. انتخاب اینکه کدام روش‌ برای شما مناسب‌تر است را باید بر عهده پزشک خود بگذارید. در حقیقت پزشک متخصص با توجه به معاینات و شرایط شما جراحی مناسب را انتخاب می‌کند. در این قسمت به صورت اختصاصی در مورد عمل ماموپلاستی صحبت می‌کنیم.

بسته به شرایط بیمار، ممکن است چند روز قبل از عمل در بیمارستان بستری شود. بیهوشی عمل مامو پلاستی به صورت عمومی است و در طول عمل، بیمار کامل بیهوش است. در این جراحی متناسب با شکل پستان، جراح برش مورد نظر را بر روی پستان انجام می‌دهد. در برخی مواقع برای افراد قبل و بعد از این عمل آنتی بیوتیک تجویز شود تا خطر عفونت بری آن‌ها کاهش پیدا کند.

البته در صورت داشتن هر گونه بیماری‌ زمینه‌ای باید قبل انجام عمل مامو پلاستی به صورت کامل تحقیق کنید و در صورت اطمینان آن را انجام دهید. در قسمت‌های بعد در مورد اقداماتی که لازم است قبل و بعد از این جراحی انجام دهید به صورت کامل صحبت می‌کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

سوالات متداول

1) برش‌های مامو پلاستی چگونه است؟

پزشک بر اساس نوع بافت پستان و شرایط بیمار، نوع برش بر روی پستان را انتخاب می‌کند. این برش دایره‌ای اطراف ارئول (قسمت قهوه‌ای رنگ) معمولاً برای بانوانی که میزان افتادگی سینه‌هایشان کم تا متوسط باشد کاربرد دارد.

برش به فرم سوراخ کلید در این روش دور هاله سینه و خط عمودی تا زیر سینه ایجاد می‌شود و بیشتر در خانم‌هایی که درجه افتادگی سینه‌هایشان متوسط است کاربرد دارد. از طرف دیگر برش به شکل یک لنگر یا‌T برعکس شد در این نوع روش، 3 برش وجود دارد؛ برش دور هاله سینه، برش عمودی از هاله سینه تا چین زیر سینه و یک برش افقی.

در این روش بیشترین میزان برش ایجاد می‌شود و کاربرد آن در اکثر مواقع برای خانم‌هایی است که درجه افتادگی در سینه هایشان شدید است. در این مورد می‌توان همزمان با لیفت سینه، عمل کوچک کردن سینه را نیز انجام داد.

2) برای کاهش عوارض مامو پلاستی چه کنیم؟

برای جلوگیری از خطرات و عوارض مامو پلاستی حتماً جراح و مرکزی معتبر برای عمل انتخاب کنید و با در نظر گرفتن شرایط خود و آگاهی کامل تصمیم بگیرید. رعایت کردن مراقبت‌ها و توصیه‌های جراح برای جلوگیری از بروز خطرات و عوارض مامو پلاستی بسیار مهم است.

برای رفع و بهبود انقباض و سفت شدن سینه‌ها پزشک یک ماساژ خاصی را به شما آموزش می‌دهد که باید به صورت منظم انجام بدهید؛ همچنین ماساژ در بهبود زخم‌ها نیز کمک می‌کند. بعد از عمل ماموپلاستی در صورتی که علائمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه و بالا رفتن ضربان قلب را احساس کردید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

چه افرادی به مامو پلاستی نیاز دارند؟

مامو پلاستی ؛ چه افرادی به مامو پلاستی نیاز دارند؟
 • افرادی که سایز سینه بزرگی دارند و همین مورد بر روی تناسب اندام و انجام فعالیت‌های فیزیکی آن‌ها تاثیر زیادی گذاشته است. همچنین ممکن است بر اثر وزن بافت پستان، برخی از افراد مشکلاتی مانند درد شانه، گردن یا قفسه سینه را تجربه کنند. در این صورت بهترین راه برای رهایی از این مشکل انجام جراحی ماموپلاستی است.
 • همان طور که در قسمت اول هم گفتیم ممکن است برخی از افراد متوجه عدم تقارن در بافت پستان خود باشند. با کمک این روش می‌توان تقارن را در این بافت ایجاد کرد و ظاهری مطلوب را به وجود آورد.
 • گاهی اوقات هم مشکل فقط اندازه بافت پستان نیست و افراد برای افزایش استحکام و رفع افتادگی پستان عمل مامو پلاستی را انجام می‌دهند. افتادگی سینه پس از شیردهی و یا با افزایش سن ایجاد می‌شود. از طرف دیگر معمولا پزشک به افرادی که در زیر چین پستان خود دچار سوزش پوستی هستند، این جراحی را توصیه می‌کند.
 • یکی دیگر از راه‌های افزایش سایز بافت پستان انجام مامو پلاستی است. البته روش‌های دیگر مانند پروتز و… هم برای این مورد انجام می‌شوند که برای انتخاب دقیق نوع جراحی مورد نیاز حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات قبل از مامو پلاستی

1) ماموگرافی

مامو پلاستی ؛ ماموگرافی

ماموگرافی روشی برای بررسی و آزمایش بافت پستان است. در این روش از اشعه ایکس استفاده می‌شود که کاملا بی خطر بوده و تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصاویر دارد. در ماموگرافی به طور معمول از هر سینه دو تصویر (4 تصویر در کل) در موقعیت‌های مختلف گرفته می‌شود. برای هر تصویر، بافت پستان به مدت زمان خیلی کم تحت فشار قرار می‌گیرد.

در مرکز تصویربرداری پزشکی تابا، جنس این صفحه منعطف است، بنابراین شکل پستان را به خود می‌گیرد و بیمار دردی را احساس نمی‌کند. دستگاه ماموگرافی تابا با کمترین فشار، بهترین تصاویر را تهیه می‌کند. با کمک ماموگرافی مشکلاتی مانند سرطان سینه و یا حتی علائم سرطان سینه در همان مراحل ابتدایی شناسایی می‌شوند.

2) سونوگرافی

مامو پلاستی ؛ سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج فراصوت استفاده می‌شود. این امواج به داخل بدن فرستاده می‌شوند و سپس از طریق انعکاس آن، تصاویر بر روی دستگاه مورد نظر ثبت می‌شود. این معاینه به تشخیص علت درد، عفونت در اندام های داخلی و بافت پستان کمک می‌کند. با کمک این امواج صوتی تصاویر خوب و واضحی از اندام‌ها و بافت‌های داخلی به دست می‌آید.

در صورتی که افراد به کیست سینه مبتلا شده باشند با کمک سونوگرافی می‌توان آن‌ را تشخیص داد و به راحتی درمان را شروع کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌‌کنیم مطلب سونوگرافی را مطالعه کنید.

3) آزمایش خون

مامو پلاستی ؛ اقدامات قبل از مامو پلاستی

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که افراد قبل از انجام عمل مامو پلاستی باید انجام دهند، انجام آزمایش خون است. با کمک این آزمایش شرایط فرد تشخیص داده می‌شود و پزشک به راحتی می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا فرد صلاحیت انجام جراحی مامو پلاستی را دارد یا خیر.

در آزمایش خون گروه خونی و فاکتورهای مهم برای اتاق عمل مشخص می‌شود و اگر برخی از افراد مشکلاتی مانند انعقاد خون و … داشته باشند، این جراحی برای آن‌ها مناسب نخواهد بود.

4) عدم مصرف سیگار و داروهای التهابی

مامو پلاستی ؛ عدم مصرف سیگار

توصیه می‌کنیم از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید، چون می‌توانند خونریزی را افزایش دهند. از طرف دیگر نیکوتین موجود در سیگار باعث کاهش جریان خون در خواهد شد.

در این صورت ممکن است افراد پس از انجام این جراحی عفونت، نازک شدن پوست در بافت پستان را تجربه کنند. بنابراین برای پیشگیری از آسیب‌ها بعد از انجام جراحی مامو پلاستی توصیه می‌کنیم از مصرف هرگونه دخانیات خودداری کنید. در صورتی که داروهای خاصی را مصرف می‌کنید و می‌خواهید برای انجام این جراحی اقدام کنید، حتما با پزشک خود در مورد تاثیر این داروها بر روی جراحی مشورت کنید.

مراقبت‌های بعد از مامو پلاستی

مامو پلاستی ؛ مراقبت‌های بعد از مامو پلاستی

بسیاری از بیماران در مورد بهبود پس از جراحی مامو پلاستی سوالاتی دارند. هنگامی که عمل کوچک کردن سینه مامو پلاستی شما کامل شد پانسمان یا بانداژ بر روی برش‌ها قرار می‌گیرد؛ برای به حداقل رساندن تورم و نگه داشتن سینه‌ها در حین بهبودی ممکن است یک باند الاستیک یا سوتین جهت نگهداری سینه‌ها استفاده شود.

یک لوله کوچک و نازک ممکن است به طور موقت زیر پست قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی که ممکن است جمع شده باشد، تخلیه شود. توجه داشته باشید مصرف داروهای التهابی و رقیق کننده را بلافاصله پس از عمل شروع نکنید، زیرا ممکن است مشکلات جدی مانند افزایش خونریزی را به وجوود بیاورند. اما اگر مجبور به استفاده از این نوع از داروها هستید، حتما درمان خود را تحت نظر پزشک متخصص خود شروع کنید.

اگر در محل جراحی احساس خارش و خشکی داشتید نگران نباشید. این موارد نشانه ترمیم زخم هستند، بنابراین جای نگرانی نیست. در صورت بروز هر گونه مشکل مانند قرمزی و یا خونریزی غیر طبیعی در قسمت جراحی شده بافت پستان، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

عوارض مامو پلاستی

 • خونریزی در محل عمل
 • ایجاد لخته خون در ریه‌ها
 • نامتقارن شدن شکل پستان‌ها
 • آلرژی و حساسیت به داروهای بیهوشی
 • از بین رفتن حس نوک پستان‌ها که می‌تواند به صورتموقت یا دائم باشد.
 • عفونت
 • اسکار در محل برش عمل
 • درد دائمی
 • از بین رفتن بافت چربی پستان (نکروز چربی)
 • آسیب به ساختارهای درونی مثل اعصاب، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی
 • با انجام این جراحی شیر دهی ممکن است دچار محدودیت شود. بنابراین اگر قصد شیردهی در آینده دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با اطمینات خاطر مامو پلاستی را انجام دهید و از آسیب‌های جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

آیا مامو پلاستی خطرناک است؟

این عمل نیز همانند سایر عمل‌ها در کنار مزایا، عوارض و خطرهای خاص خودش را دارد. در برخی مواقع ممکن است با یکبار مامو پلاستی یا همان کوچک کردن سینه نتوانیم به نتایج مطلوب و دلخواه خود برسیم. به همین علت مجبور می‌شویم جراحی‌های دیگری را انجام دهیم. خوشبتختانه راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید ریسک خطرات جراحی ماموپلاستی را کاهش دهید.

توجه داشته باشید تا هنگامی که پزشک جراح از سلامتی شما اطمینان کامل نداشته باشد، این جراحی را به شما پپیشنهاد نمی‌کند. برای اطمینان از انجام این جراحی حتما باید اقدامات قبل از مامو پلاستی را انجام دهید و نتیجه معاینات خود را در اختیار پزشکان قرار دهید.

سخن پایانی

عموما افرادی که با سایز سینه‌های خود مشکل دارد و همین مورد باعث شده تا زیبایی و تناسب اندام آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد. از طرف دیگر این افراد مشکلاتی مانند گردن درد را نیز تجربه می‌کنند و فعالیت‌های روزمره آن‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شود.

اگر شما هم قصد انجام عمل مامو پلاستی را دارید حتما باید معایناتی مانند ماموگرافی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را از جراحی خود بگیرید. مرکز تصویربرداری پزشکی تابا در راستای سلامتی شما عزیزان با پزشکان و متخصصان مجرب همکاری کرده؛ و برای انجام دقیق تصویربرداری ماموگرافی از به‌روزترین تجهیزات استفاده می‌کند.

برای انجام معاینات مانند ماموگرافی، سونوگرافی و رادیولوژی و همچنین استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، تنها کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید؛ تا از سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویربرداری پزشکی نوبت خود را دریافت کنید.

منابع: breast

انتشار: الهام صمصامیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *