مطالب مفید, برای بیماران, سی تی اسکن, عمومی

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو | مرکز تابا

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو یکی از موضوعات مهمی است که افراد پس از انجام این معاینه باید به آن توجه کنند. در حقیقت سی تی آنژیو گرافی یکی از روش‌های تشخیصی و دقیق است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

در این نمونه از سی تی اسکن از نوعی ماده استفاده می‌شود تا تصویربرداری باکیفیت بهتری انجام شود. در حقیقت این ماده به درون رگ‌ها تزریق می‌شود و با کمک آن نواحی باریک یا مسدود شده در رگ‌های خونی مشخص می‌شوند.

اطلاعات و تصاویر به دست آمده از سی تی آنژیوگرافی برای تشخیص بهتر بیماری و درک وضعیت بیمار بسیار کمک کننده خواهد بود. تزریق این ماده هیچ گونه عوارضی ندارد و تنها نکته مهم، رعایت و انجام مراقبتهای بعد از سی تی آنژیو است.

یکی از مراکز مجهز به دستگاه‌های پیشرفته و به‌روز که می‌توانید برای انجام تصویربرداری‌های پزشکی به آن مراجعه کنید؛ مرکز تصویربرداری پزشکی تابا است. این مرکز در جهت رفاه حال مراجعه کنندگان در کنار استفاده از بهترین دستگاه‌ها با کادر پزشکی متخصصی همکاری می‌کند. همکاران ما در کنار شما خواهند بود تا در خصوص مراقبتهای بعد از سی تی آنژیو کامل‌ترین راهنمایی را در اختیارتان قرار دهند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد مراقبتهای بعد از سی تی آنژیو صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است در مورد آن بدانید را به صورت کامل توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

 • سی تی آنژیوگرافی چیست؟
 • نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی در مرکز تابا
 • مراقبتهای بعد از سی تی آنژیو

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی آنژیوگرافی چیست؟

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی آنژیوگرافی چیست
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی آنژیوگرافی چیست

سی تی آنژیو (CT Angiography) یک فناوری تصویربرداری پزشکی پیشرفته است که برای تشخیص و ارزیابی بیماری‌های عروقی استفاده می‌شود. این روش از ترکیبی از دستگاه تصویربرداری کامپیوتری (CT) و ماده کنتراست برای بهبود تصاویر استفاده می‌کند. این تصاویر به پزشک اطلاعات مفصلی درباره وضعیت عروق قلبی می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مطلب سی تی آنژیوگرافی را مطالعه نمایید.

سی تی آنژیوگرافی برای تشخیص کدام بیماری‌ها است؟

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ تشخیص بیماری‌ها با سی تی آنژیوگرافی تابا
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ تشخیص بیماری‌ها با سی تی آنژیوگرافی تابا

از روش سی تی آنژیوگرافی برای تشخیص بیماری‌های زیر استفاده می‌شود:

 • تنگی عروق
 • تصلب شرایین
 • خونرسانی ناکافی به قلب
 • مشکلات مادرزادی
 • تصلب شرائین
 • گشاد شدن یا آنوریسم عروق

سهولت مراقبتهای بعد از سی تی انژیو به این دلیل است که این بررسی نیاز به جراحی ندارد.  خوب است بدانید دقت و سرعت بالای سی تی آنژیوگرافی قلب شیراز در مرکز تابا در میان مراکز مشابه زبانزد است.

شما عزیزان برای انجام سی تی آنژیوگرافی  به صورت دقیق و همچنین سایر معاینات نظیر، سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن، رادیولوژی، سنجش تراکم استخوان و ام آر آی؛ می‌توانید به صورت غیر حضوری به صورت آنلاین نوبت خود را از دقیق‌ترین مرکز تصویربرداری پزشکی دریافت کنید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی

در این فرآیند، ابتدا بیمار در دستگاه CT قرار می‌گیرد. سپس یک ماده کنتراست به صورت تزریقی به بیمار تزریق می‌شود. محل تزریق ماده کنتراست در مراقبتهای بعد از سی تی انژیو اهمیت ويژه‌ای دارد. این ماده به عروق خونی و شرایین تغذیه دهنده قلب و مناطق دیگر انتقال می‌یابد. پس از تزریق ماده کنتراست، دستگاه CT تصاویری با استفاده از پرتوهای X می‌گیرد. این تصاویر به کمک نرم‌افزارهای ویژه تجزیه و تحلیل می‌شوند.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ جوابدهی نتیجه سی تی آنژیو چگونه است؟

نتیجه‌ی سی تی انژیو تابا، که در مرکز سی تی اسکن در شیراز انجام می‌شود، در کمترین زمان ممکن حاضر است. این بررسی به پزشک اطلاعات دقیق در مورد ساختار و وضعیت عروق قلبی و مناطق مورد نظر می‌دهد. ضروری است که در مورد مراقبتهای بعد از سی تی انژیو حتما هنگام ویزیت پزشک از او پرسیده شود.

اطلاعات کامل در مورد مراقبتهای بعد از سی تی انژیو

هدف از مراقبتهای بعد از سی تی انژیو اطمینان از بهبود و بازیابی سریع بیمار است. رعایت دستورات پزشک توسط بیمار بسیار ضروری است. این مراقبتهای بعد از سی تی انژیو شامل موارد زیر است:

 1. استراحت و آرامش بیشتر در چند ساعت اول پس از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب.
 2. رعایت مقررات در مورد مصرف آب و مایعات جهت خروج ماده کنتراست از بدن.
 3. پایش علائم و نشانه‌های محتمل بیماری نظیر درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و سردرد.
 4. مراقبت از محل ورود سوزن جهت جلوگیری از مشکلات بعدی و عفونت‌ها.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ انواع سی تی آنژیوگرافی

1) سی تی آنژیوگرافی قلب

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ آنژیوگرافی قلب
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ آنژیوگرافی قلب

از سی تی آنژیوگرافی قلب برای تشخیص و ارزیابی بیماری عروق کرونر قلب، مانند انسداد یا تنگی عروق، استفاده شود.

در این سی تی، ماده حاجب حاوی ید از طریق یک رگ در دست یا پا تزریق می‌شود. ماده حاجب جریان خون را در عروق کرونر روشن می‌کند؛ این مورد به دستگاه سی تی اسکن اجازه می‌دهد تا تصاویر واضحی از عروق ایجاد کند.

سی تی آنژیوگرافی قلب یک روش غیرتهاجمی است که نیازی به جراحی یا بیهوشی ندارد. این روش معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد و بیمار می‌تواند پس از انجام آن فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد. تنها نکته مهمی که باید به آن توجه کنید مراقبتهای بعد ار سی تی انژیو است.

سی تی آنژیوگرافی قلب یک روش ایمن و موثر است؛ اما مانند هر روش پزشکی، خطرات و عوارضی نیز دارد. برخی از عوارض احتمالی سی تی آنژیوگرافی قلب عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به ماده حاجب
 • خونریزی از محل تزریق ماده حاجب

قبل از انجام سی تی آنژیوگرافی قلب، پزشک شما خطرات و مزایای این روش را با شما در میان خواهد گذاشت. در ادامه برخی از دلایل انجام سی تی آنژیوگرافی قلب آورده شده است:

 • درد قفسه سینه
 • سکته قلبی
 • ارزیابی ریسک قبل از جراحی قلب

این نمونه از سی تی انژیوگرافی می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بیماری عروق کرونر قلب را در مراحل اولیه تشخیص دهند؛ این مورد می‌تواند منجر به درمان موثرتر و کاهش خطر عوارض شود.

2) سی تی آنژیوگرافی عروق مغزی

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی آنژیوگراقی عروق مغزی
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی آنژیوگراقی عروق مغزی

سی تی آنژیوگرافی عروق مغزی از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر سه بعدی از شریان‌ها و رگ‌های خونی مغز استفاده می‌کند. این روش می‌تواند برای تشخیص و ارزیابی بیماری‌های عروق مغزی، مانند انسداد یا تنگی عروق، استفاده شود.

در اینجا برخی از دلایل انجام سی تی آنژیوگرافی عروق مغزی آورده شده است:

 • سکته مغزی
 • آنوریسم مغزی
 • انسداد شریان مغزی
 • ارزیابی ریسک قبل از جراحی مغز

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو و رعایت توصیه‌های پزشک، تاثیر زیادی در بهبودی افراد دارد. پس از انجام سی تی آنژیوگرافی مغز اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، مشکلات تنفس و… را داشتید بهتر است هر چه سریع‌تر با پزشک خود صحبت کنید.

3) سی تی آنژیوگرافی عروق شریانی

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی انژیوگرافی عروق شریانی
مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ سی تی انژیوگرافی عروق شریانی

سی تی آنژیوگرافی عروق شریانی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی است که برای بررسی و تصویربرداری عروق شریانی در بدن انسان استفاده می‌شود. این روش تشخیصی به پزشکان اطلاعات دقیقی از وضعیت عروق بدن بیماران خود ارائه می‌دهد و در تشخیص و مدیریت مشکلات عروقی مهمی نقش دارد.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ چه کسانی به سی تی انژیوگرافی عروق شریانی نیاز دارند؟

1) بیماران با علائم قلبی: اگر بیمار علائمی مانند درد در قفسه سینه یا سکته قلبی دارد؛ CT آنژیوگرافی به منظور تشخیص دقیق انسداد عروق قلبی و ارزیابی وضعیت عروقی قلب معمولاً توصیه می‌شود. در چنین شرایطی رعایت مراقبتهای بعد از سی تی انژیو و شروع درمان، تاثیر زیادی بر روی بهبودی افراد خواهد داشت.

2) بیماران با علائم عروقی: این تست به تشخیص مشکلات عروقی در بدن کمک می‌کند. برای مثال، برای بررسی عروق مغزی (سی تی آنژیوگرافی مغزی) در صورت سردرد شدید یا علائم دیگر مغزی؛ یا برای تشخیص تنگی‌ها و انسدادهای عروقی در اندام‌های دیگر بدن (مانند اندام‌های پایینی) انجام می‌شود.

3) بیمارانی که نیاز به جراحی عروق باز دارند: پیش از انجام جراحی عروق باز، پزشکان معمولاً از CT آنژیوگرافی برای ارزیابی وضعیت عروقی بیمار استفاده می‌کنند. این تست به پزشک کمک می‌کند تا عروق را قبل از جراحی به دقت بررسی کند.

4) پیگیری بعد از جراحی عروقی: پس از عمل جراحی روی عروق، سی تی آنژیوگرافی ممکن است برای پیگیری وضعیت عروقی بیماران مورد استفاده قرار گیرد. این به پزشک اجازه می‌دهد تا اثربخشی جراحی و بازسازی عروق را ارزیابی کند. مراقبتهای بعد از سی تی انژیو و انجام معاینات جهت بررسی عملکرد صحیح عروق و اندام‌ها بسیار ضروری است.

5) ارزیابی عروق دیگر: در برخی موارد، سی تی آنژیوگرافی می‌تواند برای ارزیابی عروق دیگر در بدن مورد استفاده قرار گیرد. مانند عروق مچ دست برای ارزیابی بیمارانی که از افراد دیابتی هستند و ممکن است مشکلات عروقی داشته باشند.

نکته مهم!

هر یک از این روش‌ها و مرقبتهای بعد از سی تی انژیو برای ارزیابی عروق در نواحی خاصی از بدن استفاده می‌شود. با استفاده از این روش‌ها، تصاویر دقیقی از عروق بدن تهیه می‌شود و تشخیص و درمان بیماری‌های عروقی تسهیل می‌یابد. تصمیم نهایی برای انجام CT آنژیوگرافی توسط پزشک انجام می‌شود و بر اساس شرایط و نیازهای بالینی هر بیمار تعیین می‌شود. این تست معمولاً برای تشخیص دقیق و ارزیابی مشکلات عروقی در بدن بسیار مفید است و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های درمانی مهمی نقش داشته باشد.

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو ؛ مزایای انجام سی تی انژیوگرافی

1) دقت تشخیصی بالا: CT آنژیوگرافی به پزشکان این امکان را می‌دهد که عروق شریانی و وضعیت آن‌ها را با دقت بسیار بالا تصویربرداری کنند. این دقت تشخیصی به تشخیص و تعیین مشکلاتی مانند تنگی‌، انسدادها و سایر اختلالات عروقی کمک می‌کند.

2) بدون نیاز به جراحی: آنژیوگرافی به نیاز به جراحی نیاز ندارد. این به معنای کاهش خطرات مرتبط با جراحی و همچنین کاهش زمان بستری بیماران است.

3) زمان کوتاه تست: انجام CT آنژیوگرافی معمولاً به طور نسبتاً سریع انجام می‌شود و نیاز به بستری طولانی نیست. این به معنای کمتر شدن ناراحتی بیماران و امکان انجام تست برای افرادی با وضعیت‌های جسمی ضعیف است. البته همه مراجعه کنندگان باید مراقبتهای بعد از سی تی انژیو را جدی بگیرند.

4) تصاویر دقیق و وضوح بالا: CT آنژیوگرافی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته CT scan تصاویر دقیق و با وضوح بالا از عروق را ارائه می‌دهد. این تصاویر قابلیت تشخیص ویژگی‌های کوچک عروق را دارند.

5) ارزیابی متعدد مناطق: CT آنژیوگرافی قادر به ارزیابی عروق در مناطق مختلف بدن از جمله عروق قلبی، مغزی، اندام‌ها و دیگر مناطق است. این امکان به پزشکان می‌دهد تا مشکلات عروقی در سراسر بدن بیمار را ارزیابی کنند.

6) ارزیابی قبل و پس از جراحی: CT آنژیوگرافی معمولاً قبل از جراحی روی عروق (مثل عمل جراحی قلبی) برای ارزیابی عروق استفاده می‌شود؛ پس از جراحی به منظور پیگیری وضعیت عروقی بیماران نیز مفید است. پس از انجام جراحی، یکی از رو‌ش‌ها انجام آنژیوگرافی است، بنابراین برای جلوگیری از هرگونه مشکلات بهتر است در خصوص مراقبتهای بعد از سی تی انژیو با پزشک خود صحبت کنید.

در کل، CT آنژیوگرافی یک ابزار تشخیصی پیشرفته است که به پزشکان کمک می‌کند تا به دقت و با وضوح بالا عروق بدن بیماران را مورد ارزیابی قرار دهند و تصمیم‌گیری‌های درمانی مناسبتری را انجام دهند.

برای انجام سی تی انژیوگرافی به کجا مراجعه کنیم؟

مراقبتهای بعد از سی تی انژیو و همچنین انجام این معاینه بسیار مهم هستند. بنابراین لازم است در مراکز مطمئن این معاینه را انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. این مراکز باید مجهز به پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین تجهیزات باشند تا معاینات به صورت دقیق انجام شوند.

از طرف دیگر وجود کادر درمانی و متخصین مجرب برای تفسیر نتایج آزمایش و ارتباط با مراجعه کنندگان بسیار مهم است. مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با ارائه خدمات متنوع و استفاده از دستگاه‌های مدرن در کنار شما عزیزان خواهد بود تا بدون دغدغه معاینات خود را انجام دهید. همچنین همکاران ما در این مرکز در تمامی مدت زمان انجام معاینات در کنار شما هستند تا تمامی سوالات شما را رفع کنند و کامل‌ترین راهنمایی‌ها را در اختیار شما قرار دهند.

هدف و اولویت مرکز تصویربرداری پزشکی تابا، افزایش رضایت و کسب اعتماد هموطنان عزیز است و در راستای تحقق این هدف تلاش کرده تا بهرین خدمات را برای شما عزیزان ارائه دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد مراقبتهای بعد از سی تی انژیو و نکات مربوط به آن صحبت کردیم. دانستیم یکی از روش‌های پزشکی و ایمن برای تشخیص و بررسی بیماری‌ها، سی تی آنژیوگرافی است. در این مقاله سعی کردیم تمام مطالب مربوط به سی تی آنژیوگرافی و مراقبتهای بعد از سی تی انژیو را به صورت کامل بررسی کنیم. توجه داشته باشید که هر عمل تشخیصی ممکن است مزایا و یا معایب خاص خودش را داشته باشد.

از آن جایی که انتخاب مرکز پزشکی مناسب برای انجام این تست تاثیر زیادی بر روی نتیجه معاینات شما دارد؛ پیشنهاد می‌کنیم برای انجام معاینات و سی تی اسکن‌های خود از خدمات متنوع مرکز تصویربرداری پزشکی تابا بهره ببرید؛ برای انجام سی تی آنژیوگرافی و استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، تنها کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید؛ تا نوبت خود را از سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویربرداری پزشکی دریافت کنید.

منابع: angiography, mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *