سونوگرافی, مطالب مفید

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال نمونه‌ای از سونوگرافی پزشکی از واژن است که برای بررسی اندام‌های درون حفره لگن به کار می‌رود. این روش به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌ها و اختلالات داخلی شناخته می‌شود.

به صورت کلی سونوگرافی نوعی تصویربرداری راحت و کاملا ایمن است که افراد با خیالی آسوده می‌توانند آن را انجام دهند. اکثر بانوان در طول دوران زندگی خود مشکلاتی نظیر عفونت رحم و التهابات آن را تجربه کرده‌اند. با کمک سونوگرافی واژینال، رحم و بافت‌های اطراف آن بررسی می‌شوند و هرگونه بیماری و یا مورد مشکوک مشخص می‌شود.

تصاویر به دست آمده از سونوگرافی واژینال برای تشخیص دقیق پزشک بسیار کمک کننده خواهند بود. از طرف دیگر تشخیص به موقع بسیاری از مشکلات، روند درمان و بهبودی افراد را سریع‌تر می‌کند. پس لازم است انجام معاینات خود را جدی بگیرید.

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با استفاده از تجهیزات مدرن و همچنین همکاری با کادر پزشکی متخصص در کنار شما خواهد بود تا به بهترین شکل سونوگرافی خود را انجام دهید؛ این مرکز با استفاده از برای دریافت اطلاعات کامل‌ و دقیق‌تری از سلامت ارگان‌های بدن شما از سه دستگاه‌ به‌روز و پیشرفته استفاده می‌کند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد سونوگرافی واژینال و مباحث مهم مربوط به آن صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است بدانید را توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

  • سونوگرافی واژینال چیست؟
  • نحوه انجام سونوگرافی واژینال
  • کاربردهای سونوگرافی واژینال

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال چیست؟
سونوگرافی واژینال چیست؟

در حقیقت سونوگرافی واژینال نوعی سونوگرافی لگن است؛ که توسط پزشکان برای بررسی اندام‌های تولید مثل زنان مانند رحم، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها، دهانه رحم و واژن استفاده می‌شود. سونوگرافی واژینال یک روش تصویربرداری نسبتاً سریع و بدون درد است. این روش نسبت به سونوگرافی عادی شکم، دید دقیق‌تری از اندام‌های داخل لگنی مثل رحم، لوله‌های فالوب و تخمدان‌ها، ارائه می دهد. این روش تصویربرداری برای کشف علت درد، تشخیص بیماری، نظارت بر بارداری و برنامه ریزی برای جراحی انجام می‌شود. یکی از رایج ترین و مفیدترین ابزارهای تشخیصی که پزشک شما می‌تواند برای مراقبت از شما تجویز کند، سونوگرافی واژینال است.

با قرار دادن دستگاهی مخصوص به داخل واژن، می‌توان رحم و اطراف آن را بررسی کرد. در این روش با بهره گیری امواج صوت می‌توان از نواحی مورد نظر عکس‌برداری کرد و در نهایت با کمک این امواج تصویر به مانیتور منتقل می شود. بعضی از مشکلات مربوط به بافت رحم مانند سرطان، عفونت، کیست، فیبروم‌ها؛ بعضی از نواقص مادرزادی در زمان تولد و ارزیابی جفت با کمک سونوگرافی واژینال تشخیص داده می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان می‌توانید مطلب بهترین مرکز سونوگرافی شیراز و سونوگرافی در شیراز را مطالعه نمایید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

نحوه انجام سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال ؛ نحوه انجام سونوگرافی واژینال
سونوگرافی واژینال ؛ نحوه انجام سونوگرافی واژینال

در سونوگرافی واژینال یک پروب مخصوص وارد واژن می‌شود و به آرامی در حفره داخلی لگن می‌چرخد. بر روی پروب یک محافظ و ژل روان کننده برای سهولت وارد شدن به واژن استفاده می‌شود. سونوگرافی واژینال در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود. همچنین برای بررسی تومورهای عضلانی رحم، پولیپ‌ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)؛ کیست تخمدان، ناباروری در زنان و علائم اولیه بارداری مورد استفاده پزشک قرار می‌گیرد.

سونوگرافی واژینال بدون درد و مزاحمت انجام می‌شود و معمولاً به مدت کوتاهی (حدود 10-15 دقیقه) طول می‌کشد. پس از اتمام فرآیند، پزشک یا تکنسین تصاویر سونوگرافی را بررسی می‌کند و نتایج را توضیح می‌دهد.

البته، هدف و نتیجه سونوگرافی واژینال بستگی به شرایط و نیازهای هر بیمار دارد. پس از اتمام سونوگرافی واژینال، پزشک شما را درباره نتایج و تشخیص‌های ممکن مطلع خواهد کرد. در صورت لزوم، درمان یا آزمایش‌های تکمیلی را توصیه خواهد کرد.
مهم است که برای انجام سونوگرافی واژینال به یک مرکز تصویربرداری یا مرکز پزشکی با تجهیزات مناسب و پزشکان ماهر مراجعه کنید. همچنین، در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی، بهتر است با پزشک خود درباره روش سونوگرافی واژینال مشورت کنید.

شما عزیزان برای انجام سونوگرافی به صورت دقیق و همچنین سایر معاینات نظیر ماموگرافی، سی تی اسکن، رادیولوژی؛ سنجش تراکم استخوان و ام آر آی می‌توانید به صورت غیر حضوری از دقیق‌ترین و بهترین مرکز تصویربرداری شیراز (تابا) نوبت خود را به صورت آنلاین دریافت کنید.

انتشار: الهام صمصامیان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *