سونوگرافی, مطالب مفید

غربالگری دوم آزمایشات کامل بارداری مرکز تابا

غربالگری دوم و به صورت کلی آزمایشات دوران بارداری بسیار مهم هستند. چرا که در این دوران حساس سلامتی جنین یکی از دغدغه‌های مهم بانوان است. در این آزمایشات وضعیت جنین از نظر عملکرد درست قلب و سایر اندام‌ها به صورت دقیق بررسی می‌شود.

با کمک غربالگری دوم به راحتی می‌توان اختلالات جنین را تشخیص داد. این غربالگری شامل آزمایشات خون و سونوگرافی است که با کمک آن پزشکان می‌توانند اختلالات و ناهنجاری‌های جنین را تشخیص دهند. البته همه نقص‌های مادرزادی با این آزمایشات قابل تشخیص نیست، برای مثال با کمک غربالگری دوم سندروم داون قابل تشخیص است.

یکی از بهترین روش‌ها برای بررسی وضعیت جنین، انجام سونوگرافی است. در این روش از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود، بنابراین شما با خیالی راحت می‌توانید این معاینه را انجام دهید. تصاویر به دست آمده از سونوگرافی اطلاعات بسیار کمک کننده‌ای را در اختیار پزشک قرار می‌دهند و همین امر برای بررسی وضعیت سلامت جنین بسیار ضروری است.

پس اگر شما هم در این دوران حساس و شیرین به دنبال بهترین مرکز برای انجام سونوگرافی می‌گردید؛ ما به شما مرکز تصویربرداری پزشکی تابا را معرفی می‌کنیم. در راستای اطمینان خاطر هموطنان عزیز مرکز تصویربرداری پزشکی تابا، برای انجام معاینات سونوگرافی از سه دستگاه‌ به‌روز و پیشرفته استفاده می‌کند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد غربالکری دوم و مباحث مهم مربوط به آن صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است بدانید را توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

  • دلیل انجام غربالگری دوم
  • انواع آزمایشات غربالگری دوم
  • بهترین زمان برای انجام آزمایشات غربالگری دوم

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

دلیل انجام آزمایشات غربالگری دوم

غربالگری دوم ؛ دلیل انجام آزمایشات غربالگری
غربالگری دوم ؛ دلیل انجام آزمایشات غربالگری

غربالگری دوم که به اختصار کوادمارکر نامیده می‌شود؛ برای غربالگری سندروم داون تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی و سندروم SLOS انجام می‌شود. در این تست چهار ماده در خون اندازه‌گیری می‌شود. غربالگری دوم معمولاً در بین هفته ۱۵ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود.

سن جنین در انجام زمان تست در محاسبه ریسک، نقش زیادی دارد بهترین روش محاسبه سن جنین سونوگرافی است. بنابراین بهتر است هنگام مراجعه به آزمایشگاه گزارش سونوگرافی خود را به همراه داشته باشید.

آزمایشات غربالگری دوم به عنوان بخشی از برنامه‌های غربالگری پزشکی استفاده می‌شوند؛ تا در مراحل مختلفی از تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها کمک کنند. این آزمایشات به منظور تشخیص زودهنگام و شناسایی افرادی که احتمال ابتلای به بیماری خاصی را دارند، صورت می‌گیرند.

شما عزیزان برای انجام سونوگرافی به صورت دقیق و همچنین سایر معاینات نظیر ماموگرافی، سی تی اسکن، رادیولوژی، سنجش تراکم استخوان و ام آر آی می‌توانید به دقیق‌ترین و بهترین مرکز تصویربرداری شیراز مراجعه کنید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

اهمیت انجام آزمایشات غربالگری دوم

غربالگری دوم ؛ اهمیت انجام غربالگری دوم
غربالگری دوم ؛ اهمیت انجام غربالگری دوم

انجام آزمایشات غربالگری دوم در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه، برخی از اهمیت‌های انجام غربالگری دوم در بارداری توضیح می‌دهیم.

1) تشخیص و پیشگیری از عوارض قابل پیش بینی

آزمایشات غربالگری دوم در بارداری به شناسایی عوامل خطر و عوارض قابل پیش بینی کمک می‌کنند. عوامل خطرناک عبارتند از: بیماری‌های ژنتیکی، اختلالات قلبی، دیابت بارداری و عوارض ناشی از عفونت‌ها. این امر به پزشکان این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم؛ اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب را انجام دهند و عوارض جدی را کاهش دهند.

2) تشخیص بیماری‌های ژنتیکی

آزمایشات غربالگری دوم می‌توانند برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی در جنین مورد استفاده قرار گیرند. این آزمایشات شامل آزمایش‌هایی مانند سونوگرافی قلبی جنین و آزمایش‌های خون می‌شوند. تشخیص زود هنگام این بیماری‌ها به والدین این امکان را می‌دهد تا تصمیم‌گیری مناسب در مورد مراقبت‌های بعد از بارداری داشته باشند.

3) آرامش بالا و کاهش استرس

انجام آزمایشات غربالگری دوم در بارداری به والدین اطمینان و آرامش بیشتری می‌دهد. با داشتن اطلاعات دقیق درباره وضعیت سلامت جنین و شنیدن نتایج نرمال آزمایشات، استرس و نگرانی والدین کاهش می‌یابد.

4) برنامه‌ریزی و مراقبت‌های مناسب

انجام آزمایشات غربالگری دوم در بارداری به والدین کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی مناسبی برای مراقبت از خود و جنین خود داشته باشند. این آزمایشات اطلاعات لازم را درباره سلامت جنین، رشد، وضعیت ریسک‌های مرتبط با بارداری و سایر جنبه‌های مهم ارائه می‌دهند. این اطلاعات به والدین کمک می‌کند تا تصمیم‌های بهتری درباره تغذیه، مراقبت‌های پزشکی، فعالیت‌های ورزشی و دیگر جنبه‌های مرتبط با بارداری بگیرند.
از طرفی، اگر نتایج آزمایشات غربالگری دوم نرمال نباشند؛ این امکان را به والدین می‌دهد تا با پزشک خود مشورت کرده و برنامه‌های درمانی و پیگیری دقیق‌تری را برای حفظ سلامت خود و جنین انتخاب کنند.
اهمیت انجام آزمایشات غربالگری دوم در بارداری شناسایی مشکلات، بیماری‌ها و انجام مراقبت‌های مناسب در جهت حفظ سلامت مادر و جنین است. این آزمایشات توسط تیم پزشکی متخصص و با توجه به شرایط و نیازهای هر بارداری تعیین می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مطلب آزمایشات دوران بارداری را مطالعه نمایید.

انتشار: الهام صمصامیان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *