سونوگرافی, مطالب مفید

سونوگرافی آنومالی مرکز تابا

سونوگرافی آنومالی یکی از مهم‌ترین معاینات در طول بارداری می‌باشد. به صورت کلی انجام آزمایشات دوران بارداری برای تعیین و بررسی سلامت جنین بسیار مهم هستند. بنابراین لازم است که در این دوران حساس معاینات خود را جدی بگیرید.

یکی از دغدغه‌هایی که برای بسیاری از بانوان در این دوران به وجود می‌آید، اطلاعات در مورد انواع آزمایشات و کاربرد آن‌هاست. در حقیقت با کمک سونوگرافی آنومالی به صورت دقیق وضعیت جنین بررسی می‌شود و در صورت وجود هر گونه اختلال یا مشکل برای جنین، حتما با کمک این سونو پزشک متوجه خواهد شد.

تصاویر به دست آمده از سونوگرافی اطلاعات بسیار کمک کننده‌ای را در اختیار پزشک قرار می‌دهند و همین امر برای تشخیص بسیاری از مشکلات در دوران بارداری بسیار ضروری است. به علت بی‌خطر بودن سونوگرافی و اینکه از هیچ گونه اشعه‌ای در این معاینه استفاده نمی‌شود، شما عزیزان با خیالی راحت می‌توانید معاینات خود را انجام دهید.

 در راستای اطمینان خاطر هموطنان عزیز مرکز تصویربرداری پزشکی تابا، برای انجام معاینات سونوگرافی از سه دستگاه‌ به‌روز و پیشرفته استفاده می‌کند. در این مطلب به صورت کامل در مورد سونوگرافی آنومالی و مباحث مهم مربوط به آن صحبت می‌کنیم و هر آنچه که نیاز است بدانید را توضیح می‌دهیم. در ادامه موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

 • سونوگرافی آنومالی چیست؟
 • نحوه انجام سونوگرافی آنومالی
 • چه چیزهایی در سونوگرافی آنومالی بررسی می‌شوند؟
 • مزایای انجام سونوگرافی آنومالی
 • سوالات متداول

با استفاده از سامانه نوبت دهی غیر حضوری، می توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه زیر، در سریع‌ترین و دقیق‌ترین مرکز تصویری برداری پزشکی (تابا) نوبت دریافت کنید.

آزمایشات دوران بارداری

سونوگرافی آنومالی ؛ آزمایشات دوران بارداری

در آزمایشات دوران بارداری علاوه بر بررسی شرایط بالینی مادر، سایر اطلاعات بارداری مانند تاریخ معین زایمان و… تعیین می‌شود. تست‌های غربالگری در این دوران احتمال اینکه جنین یک یا چند بیماری مشخص داشته باشد را نشان می‌دهند. در واقع با کمک این معاینات به طور یقین می‌توان تشخیص داد که آیا نوزاد شما مشکل دارد یا خیر.

با انجام تست‌های غربالگری از اطلاعات فردی شاخص سونوگرافی و آزمایشات مربوطه استفاده می‌شود. اگر نتیجه تست مثبت باشد، این بدین معنی است که احتمال وجود نقص بالاتر از دیگران است.

به صورت کلی آزمایشات در این دوران به سه قسمت تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از: آزمایشات سه ماهه اول بارداری ( 12 هفته)، سه ماهه دوم (13 تا 27 هفته) و سه ماهه سوم. البته در برخی مواقع ممکن است پزشک برای اطمینان از عملکرد مناسب جنین آزمایشات دیگری را هم به افراد توصیه کند.

تا به اینجا به اهمیت انجام آزمایشات دوران بارداری پی برده‌اید؛ پس اگر شما هم به دنبال این هستید که از این دوران حساس با خیالی راحت عبور کنید و از وضعیت سلامتی خود و فرزندتان مطمئن شوید، لازم است معاینات خود را جدی بگیرید. برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در مورد آزمایشات در این دوران پیشنهاد می‌کنیم مطلب آزمایشات دوران بارداری را به صورت کامل مطالعه کنید.

بیماران محترم برای دریافت تصاویر پزشکی خود به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در مرکز تابا، می توانید از طریق کلیک بر روی دکمه زیر و وارد کردن مشخصات، تصاویر پزشکی خود را دریافت کنند.

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی به عنوان اسکن اواسط بارداری نیز شناخته می شود، این اسکن نگاهی دقیق به جنین و رحم شما می کند. در اسکن آنومالی سلامت جنین و مکان جفت بررسی شده و جنین از نظر ناهنجاری‌های ژنتیکی بررسی می‌شود.

این سونوگرافی به صورت معمول دقیق است و تصاویر واضح و با کیفیتی را از جنین در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. این مورد در تشخیص زودهنگام ناهنجاری‌های جنین بسیار تاثیرگذار است. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی بین هفته‌های 18 تا 22 بارداری برای بررسی و مشاهده وضعیت اندام‌های جنین از جمله قلب، مغز، کلیه، صورت و اندام‌ها است.

توصیه می‌کنیم در هنگام مراجعه به آزمایشگاه، گزارش سونوگرافی‌ و معایناتی که در طول بارداری انجام داده‌اید را به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید در صورت داشتن هر گونه مشکلات و بیماری زمینه‌ای حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا معاینات شما با دقت بیشتری انجام شوند.

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی ؛ نحوه انجام سونوگرافی

انجام سونوگرافی آنومالی بسیار آسان است. فرد به صورت عادی روی تخت قرار می ‌گیرد و پزشک رادیولوژیست با پروب و از روی شکم سونو را انجام می ‌دهد. با حرکت دادن پروب و با کمک امواج صوتی، تصویر کودک بر روی صفحه نمایش نشان داه می‌‌شود. سپس پزشک قسمت‌های مختلف بدن جنین را بررسی و اندازه‌گیری می‌کند.

برای انجام این سونوگرافی نیازی به ناشتا بودن نیست و حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. همچنین این سونو بدون بیهوشی یا استفاده از داروی خاصی انجام می ‌شود و شما عزیزان به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید.

تصاویر سونوگرافی آنومالی با کیفیت بسیار بالا و سریع آماده می‌شوند و در اختیار افراد قرار می‌گیرند، زیرا پزشک در همان لحظه معاینه گزارش خود را می‌نویسد. پس بنابراین باید کادر پزشکی که معاینات خود را به آن‌ها می‌سپارید مهارت و تجربه بسیار بالایی داشته باشند تا تشخیص مشکلات به صورت دقیق انجام شود.

خوشبختانه مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با استفاده از تجهیزات مدرن و همچنین همکاری با کادر پزشکی مجرب؛ این دغدغه شما را رفع می ‌کند تا اطلاعات کامل‌ و دقیق‌تری از سلامت ارگان‌های بدن را در اختیارتان قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این معاینه مهم و نکات مربوط به آن پیشنهاد می‌کنیم مطلب سونوگرافی را مطالعه کنید.

علت انجام سونوگرافی آنومالی

به دلیل انجام سونوگرافی آنومالی در هفته‌های 18تا22 (اواسط بارداری) می‌توان قلب، مغز، نخاع، صورت جنین، کلیه ها و شکم جنین را بررسی کرد و بسیاری از ناهنجاری‌های جنینی را مشخص کرد.

در طول انجام این سونو، پزشک متخصص اعضای بدن جنین را اندازه‌گیری می‌کند تا از طبیعی بودن رشد آن اطمینان کافی پیدا کند. از طرف دیگر با کمک سونوگرافی آنومالی تمام اختلالات جنینی را نمی‌توان تشخیص داد، اما اگر نتایج مشکوکی در این آزمایشات دیده شود، پزشک معاینات دیگری را توصیه می‌کند که انجام دهید.

نتایج سونوگرافی آنومالی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

نتایج این سونوگرافی پیشرفت جنین در رحم را نشان می‌دهد که این پیشرفت به صورت نمودار رشد تعیین می‌شود. با کمک نتایج به دست آمده مشخص می‌شود که رشد کودک به صورت طبیعی است و یا ناهنجاری‌هایی در آن وجود دارد. در صورت وجود هر گونه اختلال یا مشکل در سونوگرافی آنومالی، پزشک توصیه‌های لازم را برای شروع به درمان در اختیار شما قرار خواهد داد.

تشخیص سریع و به موقع برخی از اختلالات باعث می‌شود تا روند درمان پیشرفت بسیاری داشته باشد و از آسیب‌های جدی‌تر جلوگیری شود. برای اطمینان خاطر شما از روند معاینات خود نظیر سونوگرافی آنومالی، مرکز تصویربرداری پزشکی تابا در کنار شماست تا به صورت دقیق معاینات خود را انجام دهید و بهترین نتیجه را از معاینات خود بگیرید.

چه مواردی در سونوگرافی آنومالی بررسی می‌شوند؟

سونوگرافی آنومالی ؛ کاریرد سونوگرافی

در سونوگرافی آنومالی تمام ارگان‌های جنین بررسی می‌شوند تا پزشک متخصص از عملکرد مناسب این ارگان‌ها مطمئن شود. در ادامه به صورت کامل این موارد را توضیح می‌دهیم.

 • با کمک این سونو، رادیولوژیست تمام ارگان‌های مهم را بررسی می‌کند.
 • با بررسی صورت جنین، لب شکری بودن آن تشخیص داده می‌شود.
 • تعداد کلیه‌های جنین بررسی می‌شود.
 • گردش آزاد ادرار در مثانه، مشکلات مغزی نادر قابل مشاهده در این سونوگرافی نشان داده می‌شوند.
 • نحوه عملکرد دریچه‌های قلبی، قرار گرفتن نحوه استخوان‌ها در جنین و ارگان‌های شکمی جنین نیز به صورت دقیق بررسی می‌شوند.
 • مهم‌ترین بحث در سونوگرافی آنومالی بررسی دقیق دست و پاهای جنین است که در این بررسی تعداد انگشتان دست و پا مشخص می‌شود.

برخی از این ناهنجاری‌ها به راحتی در سونوگرافی مشخص می‌شوند اما ممکن است برخی دیگر در این معاینه نشان داده نشوند. در صورتی که پزشک از سونوگرافی شما مطمئن نباشد این احتمال وجود دارد که معایناتی مانند نمونه‌گیری از پرزهای جنین (CVS) و یا آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز را توصیه کند که انجام دهید.

انتشار: الهام صمصامیان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.